Dział: REKLAMA

Dodano: Maj 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szefowie marketingu dyskutowali, jak odnaleźć się w zdigitalizowanej rzeczywistości

Piotr Piętka poprowadził panel dyskusyjny z udziałem Małgorzaty Lubelskiej (fot. Iga Kołacz)

O roli marketerów w zdigitalizowanym świecie mówiono podczas CMO Summit 2019, konferencji skierowanej do chief marketing officerów i dyrektorów marketingu.

"Meet the digital citizens" - to temat przewodni konferencji organizowanej przez firmę doradczą Shortlist Consulting we współpracy z IAA Polska Międzynarodowym Stowarzyszeniem Reklamy, która odbyła się wczoraj w Warszawie.

Dyskutowano między innymi o tym, jak z perspektywy marketerów zarządzać marką i reagować na potrzeby konsumentów w oparciu o dane i technologie. Zagadnieniem pomiaru efektywności kampanii zajął się Gabriel Matwiejczyk, measurement lead CEE region w Facebooku. Wskazał na zalety modelowania programatycznego, podkreślając, że model ten jest efektywny, gdyż pozwala na precyzyjne dotarcie do grup celowych i ułatwia monetyzację treści.

Na konferencji omawiano również rosnącą rolę e-commerce oraz w jaki sposób korzystać z influencer marketingu czy z obecności marki w e-sporcie. Czym jest influencer marketing w praktyce, tłumaczyli Łukasz Urbański, business development director Polsat Media i Rafał Masny z zarządu Grupy Abstra. – Nie sposób wyobrazić sobie komunikacji z konsumentem z pominięciem influencer marketingu – przekonywał Urbański. – W influencer marketingu reklama nie jest obok treści, lecz jest jej integralną częścią. Jeśli dobrze zrobimy reklamę, ludzie będą chcieli ją oglądać – mówił Masny.

Zagadnienia gamingu i e-sportu przybliżył André Fläckel, director esports Lagardère Sports Germany GmbH. Zwrócił uwagę, że coraz więcej marek angażuje się w sponsorowanie e-sportu.

Częścią konferencji był m.in. panel dyskusyjny z udziałem Małgorzaty Lubelskiej, dyrektor marketingu Grupy Żywiec i Tomasza Marszałła, dyrektora marketingu TVN, który poprowadził Piotr Piętka, co-CEO Publicis Groupe. Dyskutowano o tym, jak powinien działać nowoczesny CMO w Polsce. Odpowiadając na to pytanie, wskazywano na takie aspekty, jak umiejętność wykorzystywania w marketingu innowacji, dbanie o wizerunek firmy oraz inwestowanie w marki premium. 

Do jednoźródłowych badań mediów inicjowanych przez KRRiT (obejmie telewizję, radio i internet) nawiązał Jerzy Minorczyk, dyrektor generalny IAA Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. Podkreślał, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy będziemy mieli w Polsce bardziej precyzyjny system pozwalający na planowanie i zakup mediów. – To zależy od nas, marketerów – mówił na konferencji Minorczyk. Wspomniał, że 6 maja miało odbyć się organizowane przez IAA spotkanie interesariuszy, jednak nadawcy telewizyjni w porozumieniu z nadawcami internetowymi i radiowymi odwołali je (kolejny termin spotkania zostanie wyznaczony w najbliższych dniach). – Przypuszczam, że w tej chwili priorytetem dla nadawców telewizyjnych jest samoorganizacja, czyli znalezienie takiej formuły, aby mogli oni wypracować wspólne stanowisko, a następnie prezentować je reszcie rynku. Rozumiem, że jest to niezwykle trudne zadanie, dlatego potrzebują na to więcej czasu – powiedział "Presserwisowi" Minorczyk.

Z kolei Gabriel Matwiejczyk z Facebooka zaznaczył, że badanie Megapanel Gemius/PBI mierzy treści, a nie reklamę, reklamy zaś mierzone są w systemach, które tak naprawdę nie są badaniami, a narzędziami do trackingu. – Potrzebujemy więc badania sprawdzającego treści czy reklamy? Bo planowanie na podstawie treści może być nieprecyzyjne. Wolę mierzyć reklamy, a nie treści, natomiast dla mnie nie jest jasne, czy zamierzenia rynku są takie, aby mierzyć właśnie reklamę – mówił Matwiejczyk. - Potrzebujemy pomiaru, który będzie transparentny, możliwy do wdrożenia i bezpieczny dla użytkowników – dodał.

Patronem medialnym wydarzenia był magazyn "Press".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(IKO, 08.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.