Dział: PRASA

Dodano: Maj 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

35 redakcji z UE opublikowało wyniki śledztw ws. wyłudzeń VAT

W projekcie Correctiv wzięło udział 63 dziennikarzy z 35 redakcji (screen: Correctiv.org)

35 redakcji z krajów Unii Europejskiej opublikowało we wtorek wyniki śledztw dziennikarskich przeprowadzonych w ramach projektu „Grand Theft Europe” dotyczącego wyłudzania VAT. Wątkiem polskim zajmowali się Anna Kiedrzynek i Wojciech Cieśla.

Projekt koordynowała niemiecka organizacja non profit Correctiv, w której pracują dziennikarze śledczy. Polskimi partnerami Correctivu są: Fundacja Reporterów i "Newsweek".

Wyniki dziennikarskiego śledztwa opublikował m.in. francuski dziennik „Liberation”. Jak podał, dziennikarze chcieli wydobyć na światło dziennie ogromne oszustwa „karuzel podatkowych”, w wyniku których każdego roku z budżetów państw UE znika 50 mld euro z podatku VAT. "Liberation" zaznacza, że choć mechanizmy są znane władzom od ponad 25 lat, takie przestępstwa nadal powodują ogromne szkody, a państwa są niezdolne do przerwania tych praktyk.

W efekcie wspólnego śledztwa na stronie Newsweek.pl ukazał się materiał Anny Kiedrzynek i Wojciecha Cieśli. Autorzy opisali historię 52-letniego Duńczyka, który „naciął na ponad 50 mln zł jedno z największych przedsiębiorstw w Polsce – państwową, strategiczną spółkę Tauron Polska Energia”.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PD, 08.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.