Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minister kultury chce określać wymogi dla kandydatów do zarządów mediów publicznych

Od połowy 2016 roku powoływanie i odwoływanie zarządów mediów publicznych leży w gestii Rady Mediów Narodowych. Minister kultury chciałby to zmienić (fot. Piotr Drabik/flikr.com)

Na 6 maja zwołano nadzwyczajne walne zgromadzenia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Minister kultury Piotr Gliński, który je stanowi, chce określać wymogi wobec kandydatów na członków zarządów tych spółek.

Od połowy 2016 roku powoływanie i odwoływanie zarządów mediów publicznych leży w gestii Rady Mediów Narodowych. To RMN, organizując konkursy na prezesów TVP i Polskiego Radia, ustalała kryteria, które musieli spełnić kandydaci. Później powoływała już zarządy spółek mediów publicznych bez rozpisywania konkursów.

W porządku zwołanych na 6 maja nadzwyczajnych walnych zgromadzeń Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej znalazło się podjęcie uchwały ws. określenia wymogów wobec kandydatów na członków zarządów spółek.

Zgodnie z opinią prawną przygotowaną przez radcę prawną Małgorzatę Łyjak, doradcę RMN, na zlecenie przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego wyłącznie walnym zgromadzeniom przysługuje prawo określania wymogów wobec kandydatów na członków zarządów mediów publicznych (opinia dotyczy konkretnie członków zarządów spółek publicznej radiofonii). Jej autorka powołuje się na przepisy ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Z opinii wynika, że Rada, dokonując oceny kandydatów, winna uwzględnić wymogi określone przez walne.

”Przyjęcie takiej wykładni oznacza w praktyce, że minister, a więc przedstawiciel administracji rządowej, występując w roli walnego zgromadzenia, będzie miał pełną swobodę w każdorazowym określaniu wymogów wobec kandydatów do zarządu, co może powodować swobodne, dyskrecjonalne zmiany tych wymogów i blokowanie, lub ułatwianie w tej sposób powoływanie do zarządu określonych kandydatów” - napisał do przewodniczącego Rady jeden z jej członków Juliusz Braun.

Braun chce również, by przewodniczący uzyskał od ministra kultury wyjaśnienia, co stało się powodem pilnego zwołania walnych i "dlaczego resort postanowił w ten sposób zakwestionować istniejącą dotąd praktykę samodzielnego określania wymogów przez Radę Mediów Narodowych".

- To pokazuje, że ustawa o Radzie Mediów Narodowych była pisana na kolanie. Powołano ustawą specjalny organ państwowy, a następnie okazało się, że inna ustawa ogranicza jego kompetencje i nikt na to nie wpadł wcześniej - mówi Juliusz Braun. Nasz rozmówca z mediów publicznych sprawę komentuje tak: - To kolejna odsłona rywalizacji między Ministerstwem Kultury a przewodniczącym Czabańskim.

(KOZ, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Będzie książka Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele

Film "Tylko nie mów nikomu" będzie miał premierę 11 maja (screen Youtube/SEKIELSKI)

"Tylko nie mów nikomu" – to tytuł nie tylko filmu Tomasza Sekielskiego, ale także jego książki, która już niedługo ma się ukazać na rynku nakładem wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. Opowie o ofiarach pedofilii w polskim Kościele katolickim, pojawią się w niej sprawy poruszone w filmie, ale również zupełnie nowe.

– Książka będzie zarówno rozszerzeniem filmu, jak i pojawią się w niej nowe wątki – mówi "Presserwisowi" Tomasz Sekielski. – Niestety, nie ukaże się razem z premierą filmu, wciąż nad nią pracuję. Nie wiem jeszcze, kiedy zostanie wydana – dodaje.

Film "Tylko nie mów nikomu" 11 maja wieczorem ma pojawić się na kanale Sekielskiego na YouTube. Planowany jest także zamknięty pokaz dla patronów – osób, które wpłaciły pieniądze na realizację filmu (za pomocą serwisu crowdfundingowego Patronite.pl). Całość kosztowała 450 tys. zł, a realizację wspomogło ok. 2 tys. osób.

Tomasz Sekielski od listopada jest jednym z prowadzących program "Onet rano". Przez 15 lat był związany z TVN i TVN 24. Pracował też dla Nowej TV i Telewizji Polskiej. Jest laureatem wielu nagród, w 2006 roku, wraz z Andrzejem Morozowskim, zdobył tytuł Dziennikarza Roku magazynu "Press".

(JSX, 16.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.