Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO: sprawozdanie Rady Języka Polskiego wskazuje, że TVP narusza ustawę o rtv

Adam Bodnar chce, by do sprawozdania Rady Języka Polskiego odniósł się przewodniczący KRRiT (screen Wiadomosci.tvp.pl)

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara sprawozdanie Rady Języka Polskiego, z którego wynika, że paski w "Wiadomościach" są jednostronne, wskazuje, że Telewizja Polska działa z naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji. RPO chce, by do dokumentu odniósł się Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

75 proc. przeanalizowanych przez Radę Języka Polskiego pasków informacyjnych "Wiadomości" TVP nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną. "Wizja świata prezentowanego przez »Wiadomości« jest skrajnie jednostronna" - czytamy w sprawozdaniu Rady.

Jak zauważa RPO, ustawa o radiofonii i telewizji stanowi, że publiczna telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom programy, cechujące się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością.

"Ze sprawozdania w sposób jednoznaczny wynika, że w zbadanym zakresie telewizja oferuje społeczeństwu przekaz nierzetelny i nieobiektywny" - napisał do przewodniczącego KRRiT Adam Bodnar.

Ustalenia Rady - jak zwraca uwagę RPO - oznaczają także, że dziennikarze telewizji publicznej nie realizują zapisanego w Prawie prasowym zadania polegającego na służbie społeczeństwu i państwu. Dziennikarz ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, w granicach określonych przepisami prawa. "Jeśli - tak jak twierdzi Rada Języka Polskiego w swoim sprawozdaniu - dziennikarze w zakresie objętym badaniem, dostarczają społeczeństwu przekaz nieobiektywny i nierzetelny, to naruszają obowiązki wynikające ze wskazanych przepisów Prawa prasowego" - napisał Adam Bodnar.

Rzecznik zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o ustosunkowanie się do sprawozdania Rady Języka Polskiego w związku z tym, że Rada - zgodnie z konstytucją - stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

(KOZ, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.