Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy prasy krytycznej wobec prawicy boją się Orlenu w Ruchu

Dzisiejsze wydanie "Faktów i Mitów" publikuje trzy teksty dotyczące problemów współpracy wydawców z Ruchem

Wydawcy prasy krytycznej wobec obecnego rządu obawiają się, że przejęcie Ruchu przez PKN Orlen będzie oznaczać koniec neutralności kolportażu. Ich tytuły mogą być bowiem traktowane w dystrybucji tak samo, jak teraz są traktowane w sprzedaży na stacjach Orlenu.

W bieżącym wydaniu tygodnika "Fakty i Mity" (Błaja News) redakcja kilka stron poświęciła na wytłumaczenie czytelnikom problemów z Ruchem i skąd się wzięły milionowe zaległości kolportera wobec wydawców. Teksty zapowiedziała na pierwszej stronie tytułem "Chcą wykończyć wolną prasę". W jednym z tekstów opisano przebieg negocjacji wydawców z przedstawicielami Ruchu w sprawie redukcji zadłużenia kolportera i obawy, co będzie po przejęciu Ruchu przez PKN Orlen. "Czy mamy prawo czuć się zagrożeni? W trakcie rozmów ugodowych jesteśmy już nie tylko straszeni, ale wręcz szantażowani. Każe nam się zrezygnować z naszych pieniędzy, które zasiliły kompletnie obce nam konta, grożąc, że albo się na to zgodzimy, albo nic nie dostaniemy. Z drugiej strony mówi się nam, że w sposób apolityczny do dystrybucji prasy wezmą się władze Orlenu, sprawujące rządy w wyniku jak najbardziej politycznego »podziału łupów«". Redakcja tego antyklerykalnego tygodnika zastanawia się już, ilu wydawców "zostanie na lodzie, bo ich pisma nie zgadzają się z linią polityczną koncernu i nie mogą się pojawiać na stacjach benzynowych?".

- Jeżeli Orlen kupi Ruch i wyrzuci gazety, z którymi ma nie po drodze, będzie dzika awantura. Jeżeli skrajnie upolityczniony prezes Orlenu będzie robił nam numery, to gwarantuję, że w każdym wydaniu "Przeglądu" do odwołania będzie miał kolumnę poświęconą sobie i koncernowi - zapowiada Jerzy Domański, redaktor naczelny lewicowego "Przeglądu" (Fundacja Oratio Recta). Jest jednak za tym, aby Ruch pozostał w państwowych rękach. - Nikt nie wie, kto będzie jesienią rządził w Polsce i w Orlenie - dodaje Domański.

- Wielokrotnie mieliśmy sygnały, że niektóra prasa na stacjach benzynowych Orlenu jest niedostępna albo chowana przed klientami. Czy w związku z tym taka spółka powinna przejmować największego niegdyś dystrybutora prasy w Polsce? To budzi kontrowersje - mówi Andrzej Rozenek, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "NIE" (Urma).

Dyrektor Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak przekazał "Presserwisowi", że na grudniowym spotkaniu z wydawcami z ust przedstawicieli Orlenu padły deklaracje zachowania neutralności kolportażu i równego dostępu wydawców do sieci.

W poniedziałek 15 kwietnia wierzyciele Ruchu będą głosować plan restrukturyzacyjny dla zadłużonego kolportera. Wtedy wydawcy zdecydują, czy i w jakim zakresie zgodzą się na redukcję swoich wierzytelności.

(JSX, 12.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporter „Gazety Wyborczej” wyproszony z bazyliki Franciszkanów

O zdarzeniu poinformował serwis Krakow.wyborcza.pl (screen z serwisu)

Jakub Włodek, fotoreporter "Gazety Wyborczej", został wyproszony z bazyliki Franciszkanów w Krakowie podczas odbywającego się w piątek nabożeństwa 15 stopni Męki Pańskiej, organizowanego przez Arcybractwo Męki Pańskiej. 

Włodek poinformował na łamach serwisu Krakow.wyborcza.pl, że kiedy zaczął fotografować procesję, podszedł do niego Adam Bujak, krakowski fotoreporter i członek Arcybractwa Męki Pańskiej i poprosił o opuszczenie bazyliki. Nie pomogło tłumaczenie Włodka, że otrzymał zgodę na robienie zdjęć. "GW" podaje, że przed nabożeństwem redakcja upewniała się u o. Jana Szeweka, rzecznika krakowskiej prowincji franciszkanów, czy może fotografować nabożeństwo. Tymczasem według relacji Jakuba Włodka, Adam Bujak miał stwierdzić, że "to on jest od wydawania zgód" i zażądać od niego opuszczenia miejsca, przy czym miał go obrazić.

Arcybractwo Męki Pańskiej jest świeckim zrzeszeniem religijnym, działającym przy kościele oo. Franciszkanów w Krakowie.

 

(IKO, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.