Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 11, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trójka pod względem słuchalności wyprzedziła Jedynkę, najlepszy od ośmiu lat wynik RMF FM

Program I Polskiego Radia zmniejszył słuchalność z 7,6 proc. do 5,2 proc. (Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl)

Słuchalność Programu I Polskiego Radia nadal maleje - w najnowszej fali badania Radio Track do 5,2 proc. Jedynkę minimalnie wyprzedził Program III Polskiego Radia, którego udział spadł do poziomu z 2004 roku. Najlepszy wynik od ponad ośmiu lat osiągnął RMF FM. Rekordową słuchalność zdobyła sieć Radio Wawa.

Jak wynika z badania Radio Track (Kantar), w fali styczeń-marzec 2019 lider słuchalności - RMF FM uzyskał 27,5 proc. udziału w czasie słuchania, co oznacza wzrost z 26 proc. rok wcześniej. To najlepszy rezultat rozgłośni od fali lipiec-wrzesień 2010, kiedy miała ona 27,7 proc. udziału.

Słuchalność na identycznym poziomie jak rok wcześniej utrzymało Radio Zet - 12 proc.

Program III Polskiego Radia drugi raz w historii badania Radio Track wyprzedził pod względem słuchalności Program I (po raz pierwszy w fali kwiecień-czerwiec 2016). Przewaga Trójki była jednak minimalna, liczona w setnych procent - Program III miał 5,19 proc., a Program I - 5,17 proc.

W zaokrągleniu do dziesiętnych procent słuchalność Trójki wyniosła 5,2 proc. wobec 5,8 proc. rok wcześniej. Program III po raz ostatni 5,2 proc. zanotował w fali lipiec-wrzesień 2004. Z kolei Program I Polskiego Radia zmniejszył słuchalność do 5,2 proc. z 7,6 proc. W przypadku Jedynki 5,2 proc. jest jej najgorszym wynikiem w historii badania Radio Track.

Wśród rozgłośni ponadregionalnych prowadziło Radio Vox FM, które zanotowało spadek z 3,8 proc. 3,4 proc. Wyniki poprawiły Antyradio (z 1,7 proc. do 2 proc.) i RMF Classic (z 1,4 proc. do 1,5 proc.).

Spośród sieci radiowych udział zwiększyły: Radio Eska (z 7,2 proc. do 7,6 proc.), RMF Maxxx (z 3,6 proc. do 4 proc.), Radio Złote Przeboje (z 2,6 proc. do 3,1 proc.), Radio Wawa (z 1,3 proc. do 2 proc.; najlepszy wynik sieci w historii) i Meloradio (z 0,7 proc. do 1 proc.). (KOZ)

 

(KOZ, 11.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

77 pracowników Polskiego Radia apeluje do dyrektor Jedynki o przywrócenie Kasprolewicz

Agata Kasprolewicz wcześniej przestała prowadzić także programy w radiowej Dwójce i Polskim Radiu 24 (fot. Wojciech Surdziel, Wosu.pl/Press)

77 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia w liście do dyrektor radiowej Jedynki Agnieszki Kamińskiej prosi o przywrócenie Agaty Kasprolewicz do prowadzenia audycji. W tej sprawie interweniował również zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia.

Agata Kasprolewicz z naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej została odsunięta od prowadzenia audycji w Jedynce decyzją dyrektor anteny Agnieszki Kamińskiej. Według naszych ustaleń kierownictwu radia miał nie podobać się dobór gości, jakich Kasprolewicz zapraszała do programów.

"Jesteśmy tą decyzją głęboko rozczarowani, zasmuceni i zaniepokojeni" - czytamy w liście do dyrektor Agnieszki Kamińskiej, który do wiadomości otrzymali również prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i szef naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej Grzegorz Ślubowski. Pracownicy Polskiego Radia piszą, że nie znają jak dotąd podstaw merytorycznych podjętej przez nią decyzji. "Agata Kasprolewicz jest znakomitą reporterką, wydawcą i prezenterką od wielu lat pracującą w Polskim Radiu" - przypominają.

"Odsunięcie tak doświadczonej i sprawnej dziennikarki od anteny jest dla nas niezrozumiałe, budzi wątpliwości. Jej brak poważnie osłabi funkcjonowanie redakcji publicystyki międzynarodowej i negatywnie wpłynie na poziom audycji Programu I Polskiego Radia, dlatego prosimy o ponowne przeanalizowanie decyzji i przywrócenie Agaty Kasprolewicz do pełnej roli na antenie Programu I" - apelują sygnatariusze listu.

O powody odsunięcia Agaty Kasprolewicz zapytał prezesa Polskiego Radia, dyrektor Jedynki i szefa redakcji międzynarodowej zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia.

- Agata nie otrzymała żadnego uzasadnienia tej decyzji - informuje Anna Rokicińska z władz związku. - Jesteśmy głęboko przekonani, że odsunięcie dziennikarza radiowego od anteny jest najgorszą karą, jaka może go spotkać. Niepodanie powodów takiej decyzji jest sprzeczne z prawem pracy - mówi Rokicińska i dodaje: - Prawo pracy jasno określa, jakie kary mogą spotkać pracownika i w jakich okolicznościach. Każdy pracownik, którego spotkają negatywne konsekwencje, powinien wiedzieć, za co one są.

Agata Kasprolewicz, zanim została odsunięta od prowadzenia audycji w Jedynce, przestała był także gospodarzem programów międzynarodowych w radiowej Dwójce i Polskim Radiu 24. Pozostaje wydawcą magazynu "Raport o stanie świata" w Trójce (do audycji przygotowuje również materiały reporterskie).

W 2017 roku materiał "Kenia - wojna o trawę" Agaty Kasprolewicz, opowiadający o tym, jak politycy w Kenii, walcząc o głosy w wyborach, wykorzystują nienawiść rasową, zdobył nagrodę Grand Press w kategorii reportaż radiowy.

(KOZ, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.