Dział: PRASA

Dodano: Marzec 22, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z PAP rozstaje się zastępca szefa redakcji krajowej

Redakcją krajową PAP dalej kieruje Piotr Kotomski (fot. WikimediaCommons)

Jakub Pilarek, zastępca redaktora naczelnego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej, złożył wypowiedzenie.

Pilarek zaznacza, że to była jego decyzja. Nie zdradza swoich dalszych planów zawodowych. W czwartek pojawił się po raz ostatni w pracy. Obecnie przebywa na urlopie. Redakcją krajową dalej kieruje Piotr Kotomski.

Pilarek w latach 2016-2017 był zastępcą, a później szefem redakcji zagranicznej PAP. W latach 2013-2015 był publicystą, zastępcą szefa działu publicystyki, a także wydawcą w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

(PD, 22.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Białe jedynki". Dzienniki apelują o poparcie dyrektywy o prawie autorskim

Dzienniki publikują apel w sprawie dyrektywy o prawie autorskim dzień przed głosowaniem w europarlamencie

Poniedziałkowe wydania dzienników ogólnopolskich i regionalnych publikują na pierwszych stronach apel do polskich europosłów, by poparli dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

"Białe, niezadrukowane strony najważniejszych polskich gazet nie ukazują się codziennie. To absolutny wyjątek, dowód, że chcemy zwrócić uwagę na sprawę szczególnej dla nas wagi" - zaczyna się apel. Jego inicjatorem jest Izba Wydawców Prasy. Do akcji przyłączyły się niemal wszystkie dzienniki.

Sygnatariusze wyjaśniają, że apelują do polskich europarlamentarzystów o "solidarne poparcie w głosowaniu dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym". "Apelujemy, by poprzeć rozwiązania, które pomogą wprowadzić - również w naszym kraju - nowe, sprawiedliwsze zasady korzystania przez gigantów internetowych z tworzonych przez polskich pisarzy, filmowców, muzyków i dziennikarzy treści. Dzisiejsze rozwiązania brutalnie uderzają w polską kulturę" - czytamy w apelu.

"Twórcy nie otrzymują dostatecznej kompensaty za rozpowszechnianie ich dzieł w internecie. Często żyją w prawdziwym niedostatku albo odchodzą z zawodu. Tracą nie tylko oni, ale przede wszystkim ich odbiorcy. Głosowana w Parlamencie Europejskim dyrektywa da szansę na zmianę tych zasad. Wesprze twórców, ale nie zuboży internautów. Nie odbierze prawa do linków, nie zakaże memów ani nie przyniesie nowych obowiązków dla niekomercyjnych portali. Pomoże za to chronić własność intelektualną i nałoży na gigantów internetowych obowiązek uczciwej zapłaty polskim twórcom" - głosi apel.

Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Ma nakładać m.in. na internetowe koncerny obowiązek dzielenia się zyskami z powielanych treści z ich twórcami i właścicielami, czyli także z wydawcami prasy. Europarlament ma się zająć dyrektywą we wtorek.

W zeszłym tygodniu pod apelem wyrażającym poparcie dla dyrektywy o prawie autorskim podpisało się 260 dziennikarzy i fotoreporterów europejskich.

(KOZ, 25.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.