Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ONZ: Chaszodżdżi był ofiarą zabójstwa dokonanego przez władze w Rijadzie

Dżamal Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, gdzie poszedł 2 października, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem (screen: Youtube.com/ The International Institute for Strategic Studies)

Oenzetowskie śledztwo ws. zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego pokazuje, że był on "ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze Arabii Saudyjskiej" - poinformowała przedstawicielka ONZ.

"Oparty na domniemaniu faktycznym dowód uzyskany podczas mojej misji w Turcji pokazuje, że pan Chaszodżdżi był ofiarą brutalnego i dokonanego z premedytacją zabójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego prze władze Arabii Saudyjskiej" - powiedziała w oświadczeniu specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji Agnes Callamard.

W czerwcu Callamard planuje przedstawić Radzie Praw Człowieka ONZ raport w tej sprawie.

Saudyjskie władze "w sposób poważny podkopywały" i opóźniały wysiłki Turcji mające na celu zbadanie miejsca zbrodni w saudyjskim konsulcie w Stambule przez trzynaście dni w październiku zeszłego roku - dodała śledcza. "Tureckim śledczym nie zapewniono dość czasu ani nie umożliwiono wystarczającego dostępu, żeby profesjonalnie i skutecznie zbadali miejsce zbrodni i dokonali przeszukania, co jest wymagane przez międzynarodowe standardy dochodzenia" - wskazała.

Callamard, zdająca w Genewie relację z trwającej tydzień misji w Turcji, powiedziała, że jej zespół miał dostęp do części "groźnego i makabrycznego materiału audio" o zabójstwie Chaszodżdżiego, uzyskanego od tureckiej agencji wywiadowczej.

Śledcza powiedziała, że zwróciła się z prośbą o oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej. Dodała, że ma "poważne obawy" co do uczciwości postępowania prowadzonego wobec 11 osób, które zostały oskarżone w związku ze sprawą zabójstwa Chaszodżdżiego. Saudyjska prokuratura domaga się kary śmierci dla pięciu z 11 oskarżonych.

Amerykańskie agencje wywiadowcze oraz władze Turcji uważają, że saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman zlecił przeprowadzenie operacji mającej na celu zabicie Chaszodżdżiego, i twierdzą, że jego ciało zostało rozczłonkowane i przeniesione w nieznane miejsce. Senat USA przyjął rezolucję, w której uznał księcia Muhammada za odpowiedzialnego za tę śmierć.

Rijad zaprzecza, by książę Muhammad miał jakikolwiek udział w zabójstwie. Saudyjskie władze utrzymują, że operacja, w wyniku której zamordowano dziennikarza, przeprowadzona została poza kontrolą państwa; nadzorowana była przez dwóch urzędników, których później zwolniono ze stanowisk.

(PAP, 08.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Luty 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Polska Metropolia Warszawska" ze wzrostem sprzedaży w 2018 roku

Wpływ na wyniki sprzedaży prasy w 2018 roku miały problemy finansowe Ruchu

Najlepiej sprzedającym się dziennikiem regionalnym w 2018 roku była „Gazeta Pomorska”, choć jej sprzedaż spadła o 12 proc. Jedynym tytułem regionalnym, którego sprzedaż wzrosła, jest „Polska Metropolia Warszawska” - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Średnia sprzedaż ogółem „Gazety Pomorskiej” w 2018 roku wyniosła 28 856 egz. i była o 12,07 proc. niższa w porównaniu z 2017 rokiem. Na drugim miejscu był „Dziennik Zachodni” – 24 869 egz. (spadek o 16,93 proc.), a na trzecim „Głos Wielkopolski” – 21 030 egz. (spadek o 12,22 proc.). W pierwszej piątce znalazły się też „Express Ilustrowany” – 17 199 egz. (spadek 16,48 proc.) i „Dziennik Bałtycki” – 15 126 egz. (spadek o 14,22 proc.).

W ub.r. tylko „Polska Metropolia Warszawska” odnotowała wzrost sprzedaży – o 1,38 proc., do 2 872 egz.

Sprzedaż ogółem "Gazety Pomorskiej" w grudniu 2018 roku wyniosła 26 536 egz. i była o 19,27 proc. niższa w porównaniu z grudniem 2017 roku. Na drugim miejscu był "Dziennik Zachodni" – 23 580 egz. (spadek o 23,67 proc.), a na trzecim "Głos Wielkopolski" – 19 695 egz. (spadek o 22,75 proc.).

Największe spadki odnotowały w grudniu „Dziennik Bałtycki” - do 13 756 egz., czyli o 25,01 proc. oraz „Dziennik Łódzki” - do 12 662 egz. - o 25,06 proc.

Wszystkie wymienione dzienniki należą do Polska Press Grupy.

Wpływ na wyniki sprzedaży prasy w 2018 roku miały problemy finansowe Ruchu.

(PD, 08.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.