Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple może już w kwietniu uruchomić konkurenta Netfliksa

Serwis będzie początkowo dostępny tylko na rynku amerykańskim (fot. unsplash.com)

Apple może do połowy kwietnia uruchomić „zabójcę Netfliksa”, czyli własną platformę streamingową, na której zaoferuje m.in. programy własnej produkcji – podaje francuski serwis technologiczny iGeneration.

Serwis będzie początkowo dostępny tylko na rynku amerykańskim, ale docelowo obejmie około stu krajów i ma konkurować zarówno z Netfliksem, jak i Amazon Prime.
Apple zainwestował już co najmniej 1 mld dol. w produkcję własnych filmów i seriali, ale na platformie znajdą się też programy innych producentów. Na razie nie wiadomo, jaki model biznesowy firma zastosuje dla swej platformy streamingowej i czy użytkownicy będą musieli płacić za takie serwisy jak Apple Music czy iCloud, by mieć dostęp do filmowych produkcji Apple’a.

(MC, 31.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 31, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

1,26 mld zł dla mediów publicznych. Sejm nocą debatował nad projektem

Media publiczne mają dostać 1 mld 260 mln zł (fot. KOZ)

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu noweli ustawy o opłatach abonamentowych w pierwszym czytaniu. Wniosek o odrzucenie złożyły kluby PO-KO, PSL-UED, N.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 190 posłów, przeciw odrzuceniu - 222 posłów, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym projekt został skierowany do Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Projekt autorstwa PiS zakłada wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i telewizji z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

Zdaniem posłów PiS realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez ok. 13 proc. społeczeństwa. "W rezultacie finansowanie mediów publicznych w Polsce od lat utrzymuje się na niedostatecznym poziomie" - uzasadniali posłowie PiS.

Pierwszy czytanie rozpoczęło się w Sejmie po godz. 23 w środę. A samo głosowanie już koło 1 w nocy.

Projektu bronił wiceminister kultury Paweł Lewandowski. - 1 mld 260 mln zł to pieniądze na to, żeby TVP mogła nadrobić wszystkie zapóźnienia poprzednich lat - tłumaczył. Ale projekt mocno krytykowała opozycja. 

- Ta nocna debata nad ustawą jest dobrze dobrana. To ustawa o grabieży - mówił w Sejmie Sławomir Neumann (PO-KO). - Zamiast przekazywać miliard złotych na fabrykę hejtu, skuteczniejsze i tańsze będzie wyłączenie "Wiadomości" czy TVP Info i wam gwarantuję, że ilość hejtu, oszczerstw i mowy nienawiści spadnie o kilkadziesiąt proc. bez wydawania pieniędzy na to. To jest prawdziwa dzisiaj rola telewizji publicznej, partyjnej tuby, propagandy partii władzy - powiedział Neumann. - To telewizja, która jest fabryką hejtu na opozycję. To TVP urządziła "polowanie" na Pawła Adamowicza. Kurski powinien być dawno zdymisjowany, po tym co się stało w Gdańsku - dodawał.

Jacek Protasiewicz (Nowoczesna) krytykował TVP za "partyjną propagandę" zamiast informacji i "szambo antysemityzmu" w publicystyce tej stacji. - Mam tu na myśli choćby "Studio Polska", nad którym niestety unosi się - i chyba nie ma co do tego wątpliwości - taki smrodek niechęci wobec mniejszości, a w zeszłym roku wybiło również szambo antysemityzmu. Albo wreszcie (chodzi) o poziom i jakość informacji, która de facto jest propagandą partyjną - powiedział Protasiewicz.

- Jakość TVP jest fatalna, w tej telewizji nie ma nic wartościowego, a kwota dofinansowania 1 mld 300 mln zł to kwota szokująca - ocenił z kolei poseł Kukiz'15 Józef Brynkus.

Dwa lata temu do mediów publicznych trafiła rekompensata za okres 2010-2017 w wysokości 980 mln zł.

SK, PAP

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.