Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Obywatel chce przeprosin od TVP. We wtorek wyrok sądu

TVP wnosi o odrzucenie pozwu Waldemara Sadowskiego (fot. Simona Supino / "Press")

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie, którą Telewizji Polskiej wytoczył Waldemar Sadowski. TVP pozwał jako zwykły obywatle za naruszenie godności i wolności m.in. w materiałach "Wiadomości". 

Proces trwa od października ubiegłego roku. Sadowski zarzucił telewizji publicznej, że narusza wolność obywateli podając zmanipulowane informacje na korzyść władzy. W pozwie powoływał się na Konstytucję RP i artykuł dotyczący ochrony niezbywalnej godności człowieka. Przekonywał, że materiały stacji – zwłaszcza w "Wiadomościach" TVP 1- tę godność łamią.

Przed sądem domaga się, by TVP opublikowała oświadczenie z przeprosinami za "manipulowanie informacjami w programach informacyjnych w roku 2016 i 2017". Przeprosiny miałyby ukazać się przed wydaniami dziesięciu serwisów informacyjnych – nie tylko w TVP, ale i w mediach prywatnych, w stacjach radiowych, dziennikach i tygodnikach. – Chciałbym, żeby telewizja publiczna zaczęła być rzetelna, pluralistyczna i dopuściła różnorodność stanowisk – mówi "Presserwisowi" Sadowski. Zaznacza, że jeżeli nie wygra sprawy, będzie się odwoływał do kolejnych instancji, ostatecznie nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Pełnomocnik Telewizji Polskiej Bartłomiej Braun od początku wnosi o odrzucenie pozwu Sadowskiego. Przed sądem przekonywał, że TVP nigdy nie zrobiła materiału na jego temat, więc nie mogła naruszyć jego godności.

Wyrok miał został ogłoszony w piątek 25 stycznia. Został przeniesiony na wtorek - jak tłumaczyła sędzia – ze względu na skomplikowany charakter sprawy.

(KW, 28.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.