Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agnieszka Kamińska dyrektorem radiowej Jedynki

Agnieszka Kamińska zastąpiła Michała Mońkę (screen: Youtube.com/Telewizja Republika)

Zarząd Polskiego Radia powołał w piątek Agnieszkę Kamińską na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.

Tym samym potwierdziły się nieoficjalne ustalenia "Presserwisu”. Agnieszka Kamińska dotychczas pełniła funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Radia 24. Jej zastępcą został Marcin Kusy. Wicedyrektorem Programu I pozostał Marek Mądrzejewski.

Michał Mońko, dotychczasowy szef Jedynki, został doradcą zarządu Polskiego Radia SA.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 25.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 27, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fratria straszy, a PiS zapewnia, że nie pozwoli Sorosowi na kupno Radia Zet

Radio Zet (fot. materiały prasowe)

Ewentualna przejęcie Eurozetu przez Agorę i nieznaną spółką SFS Ventures budzi ostry sprzeciw polityków Prawa i Sprawiedliwości. Rozgłos ich protestom daje serwis wPolityce.pl, należący do Fratrii, która jest wymieniana wśród potencjalnych kupców nadawcy Radia Zet.

O negocjacjach dotyczących przejęcia Eurozetu Agora poinformowała w komunikacie giełdowym w piątek po południu. Agora miałaby nabyć 40 proc. udziałów, a SFS Ventures 60 proc. w spółce, która jest nadawcą: Radia Zet, Chillizet, Antyradia, Meloradia i Radia Plus. Oba podmioty nie mają wyłączności na prowadzenie negocjacji. Jak już wcześniej informowaliśmy było 12 zainteresowanych zakupem Eurozetu od Czech Media Invest. Wśród nich m.in. polski inwestor Zbigniew Jakubas, Grupa ZPR Media, PMPG Polskie Media i Fratria.

W sobotę media Fratrii podniosły alarm w sprawie negocjacji dotyczących przejęcia Eurozetu przez Agorę i jej wspólnika. Mniejszościowym udziałowcem SFS Ventures jest bowiem amerykańska spółka Salvatorska Ventures LCC należąca do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF). Fundusz ten od 2016 roku jest udziałowcem Agory SA - ma 11,49 proc. akcji, co daje mu 8,4 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki. MDIF to fundusz non-profit zarejestrowany w 1995 roku w Nowym Jorku. Założyli go serbski dziennikarz Saša Vucinić i były korespondent „The Washington Post" Stuart Auerbach. Na swojej stronie internetowej fundusz informuje, że „zapewnia finansowanie i wsparcie techniczne niezależnym biznesom newsowym i informacyjnym w czasach zmieniającego się otoczenia, pomagając im w osiągnięciu finansowej równowagi". Pierwszej pożyczki fundusz udzielił słowackiej gazecie „SME". W sumie na pożyczki i inwestycje wydał już ponad 150 mln dol. Fundusz informuje, ze pozyskuje kapitał od inwestorów finansowych, jak i organizacji wspierających media (m.in. Światowego Stowarzyszenia Gazet i Wydawców Prasy WAN-IFRA).

Dla serwisu wPolityce.pl należącego do Fratrii najważniejsze jest, że inwestorem MDIF jest miliarder George Soros. W sobotę serwis zamieścił na ten temat kilka publikacji, wszystkie krytyczne wobec Sorosa. Powołując się na anonimową wypowiedź polityka z obozu władzy serwis podał: "Ten spekulant to zagrożenie dla państwa. Nie będzie zgody". Polityk miał powiedzieć serwisowi, że "Państwo polskie ma narzędzia by to zatrzymać. Jeśli weźmie się pod uwagę względy bezpieczeństwa państwa, wniosek jest jasny: nie będzie zgody na tę transakcję".

Marzena Nykiel, redaktor naczelna wPolityce.pl napisała wprost: "Tymczasem na polski rynek medialny wjeżdża potężny walec. (...) W państwie rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość pojawia się realna groźba, że jeden z głównych ideologów globalizacji, zwolennik niszczenia państw narodowych, przejmie jedno z bardziej znaczących mediów w Polsce. (...) Jeśli Soros wraz Adamem Michnikiem przejmą resztę dostępnych zasobów medialnych, na długo będziemy mogli pożegnać się z marzeniem o przywróceniu równowagi na rynku mediów. Konieczna jest zdecydowana reakcja. W przeciwnym razie, obóz rządowy będzie musiał uznać ten rok wyborczy za niemal stracony."

Na reakcję rządzących Nykiel nie musiała długo czekać. Jeszcze w sobotę wieczorem rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała na Twitterze: "PiS z prezesem J. Kaczyński na czele, uważa, że Państwo powinno zrobić wszystko, by spekulanci giełdowi nie zwiększali wpływu na rynek medialny. Celem Polski i powinnością do nadzoru nad rynkiem organów powinno być zwiększenie udziału kapitału PL i troska o pluralizm".

Serwis wPolityce.pl zacytował także krytyczne wobec planowanej transakcji wypowiedzi innych polityków PiS. "Takie działania są destrukcyjne dla rynku medialnego w Polsce, dla polskich interesów i dla wolności słowa. To będzie indoktrynacja i blokowanie prawdy" - komentowała  Anna Sobecka, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu. A Elżbieta Kruk z Rady Mediów Narodowych dodała: "Wejście Sorosa na rynek medialny to kolejny krok w jego działaniach. Krok bardzo niebezpieczny dla rynku medialnego i dla debaty publicznej w Polsce".

Czy zapowiedzi polityków partii rządzącej o zablokowaniu planowanej przez Agorę transakcji będą miały wpływ na przebieg negocjacji z Czech Media Invest? - Negocjacje zaczęły się w piątek i ich wynik zależy wyłącznie od osiągnięcia satysfakcjonujących dla obu stron warunków zawarcia umowy - odpowiada Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory SA. - Oferta, którą złożyliśmy wspólnie z SFS Ventures, spełnia wszystkie wymogi prawne oraz regulacyjne, dlatego jesteśmy zbulwersowani wypowiedziami polityków, które mają utrudnić nam negocjacje i zapowiadają nierówne traktowanie przedsiębiorców - dodaje Graboś.

W grudniu ewentualne przejęcie Eurozetu przez Fratrię (według nieoficjalnych doniesień za pieniądze z kredytu uzyskanego od państwowego banku Peako SA) krytykował zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosław Kurski: "To przejęcie będzie zbrukaniem dzieła Andrzeja Woyciechowskiego, założyciela i dziennikarskiej legendy Zetki" - napisał Kurski.

(GK, 27.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.