Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Krytyka Polityczna" zebrała prawie 60,5 tys. zł dzięki czytelnikom

Agnieszka Wiśniewska i Michał Sutowski zachęcają czytelników do dokonywania regularnych wpłat (fot. Krytykapolityczna.pl/ Jakub Szafrański)

Po apelu „Krytyki Politycznej” o wparcie finansowe czytelnicy wpłacili łącznie prawie 60,5 tys. zł.

Pod koniec grudnia redaktorka naczelna serwisu „KP” Agnieszka Wiśniewska i członek zarządu „KP” Michał Sutowski zaapelowali do czytelników o wsparcie finansowe. Podkreślali, że mimo licznych grantów i darowizn od czytelników "KP" nie stać na wynagrodzenia dla współpracowników i pokrycie kosztów redakcji.

Jak poinformował nas Mikołaj Syska z działu fundraisingu „KP”, od dnia ogłoszenia zbiórki 19 grudnia do końca grudnia 987 osób wpłaciło łącznie 60 479 zł. Dzięki temu udało się zatrudnić osoby odpowiedzialne za korektę i za komunikację z czytelnikami. Redakcja rozpoczęła też proces podnoszenia honorariów autorskich.

Syska podkreśla, że zebrana kwota pochodzi z jednorazowych wpłat. Wiśniewska i Sutowski apelują na stronie Krytykapolityczna.pl o regularne, comiesięczne wsparcie stałą kwotą. – Aby móc bezpiecznie planować długoterminowe działania, potrzebujemy 42 tys. zł miesięcznie. W tym momencie ze stałych, comiesięcznych darowizn otrzymujemy 7,5 tys. zł. Mamy w tym momencie 274 stałych darczyńców. Potrzebujemy jeszcze 1277 – mówi Syska.

Redakcja nie zdecydowała się na skorzystanie z zewnętrznych platform typu Patronite. Zamiast tego uruchamia zbiórkę na swojej stronie. Czytelnicy, którzy zdecydują się na regularne wsparcie finansowe dla „KP”, otrzymają m.in. rabat na książki z wydawnictwa.

W 2018 roku miesięczny budżet internetowego dziennika „KP” wyniósł prawie 60 tys. zł. Prawie połowę tej kwoty (47,9 proc.) stanowiły etaty pięciorga redaktorów. Większość kosztów (70 proc.) pokrywano z grantu instytucjonalnego Open Society Foundations. Oprócz tego dochodzą także mniejsze granty (14,5 proc.), darowizny (4,5 proc.) oraz środki własne Stowarzyszenia (11 proc.). W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego cofnęło dotację na wydawanie kwartalnika „Krytyka Polityczna”.

(PD, 25.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Elżbieta Kazibut-Twórz

Elżbieta Kazibut-Twórz (fot. Dziennik Zachodni)

Nie żyje Elżbieta Kazibut-Twórz. Była ważną postacią śląskich mediów, wieloletnią redaktor naczelną "Dziennika Zachodniego". 

Elżbieta Kazibut-Twórz zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. O jej śmierci poinformował "Dziennik Zachodni".

"Kierowała 'Dziennikiem Zachodnim', wcześniej była sekretarzem redakcji i wicenaczelną 'Trybuny Śląskiej', działała społecznie, wspierała nas na każdym etapie jej pięknej drogi życiowej i kariery zawodowej. Do zobaczenia, Elu. Na zawsze jesteś częścią naszej redakcji" - napisał w pożegnaniu Marek Twaróg, obecny naczelny "DZ".

"Przez lata kierowała redakcją z wielkim oddaniem. To były burzliwe czasy dla śląskiej prasy, łączenie tytułów, formowanie się nowych redakcji. Ona zawsze wiedziała, co robić i metodycznie, niespiesznie, po długich analizach, budowała nowe struktury. Promowała młodych ludzi. Dzięki niej na poważnie do zawodu weszło całe pokolenie redaktorów, którzy dziś pracują w śląskich mediach" - wspomina na łamach "DZ" Marek Twaróg.

Elżbieta Kazibut-Twórz zajmowała stanowisko redaktor naczelnej "Dziennika Zachodniego" od 2005 do 2010 roku. Później odpowiadała za koordynację od strony redakcyjnej projektów specjalnych, dodatków ogólnopolskich, kampanii społecznych realizowanych przez wszystkie tytuły Polska Press.

SK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.