Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Krytyka Polityczna" zebrała prawie 60,5 tys. zł dzięki czytelnikom

Agnieszka Wiśniewska i Michał Sutowski zachęcają czytelników do dokonywania regularnych wpłat (fot. Krytykapolityczna.pl/ Jakub Szafrański)

Po apelu „Krytyki Politycznej” o wparcie finansowe czytelnicy wpłacili łącznie prawie 60,5 tys. zł.

Pod koniec grudnia redaktorka naczelna serwisu „KP” Agnieszka Wiśniewska i członek zarządu „KP” Michał Sutowski zaapelowali do czytelników o wsparcie finansowe. Podkreślali, że mimo licznych grantów i darowizn od czytelników "KP" nie stać na wynagrodzenia dla współpracowników i pokrycie kosztów redakcji.

Jak poinformował nas Mikołaj Syska z działu fundraisingu „KP”, od dnia ogłoszenia zbiórki 19 grudnia do końca grudnia 987 osób wpłaciło łącznie 60 479 zł. Dzięki temu udało się zatrudnić osoby odpowiedzialne za korektę i za komunikację z czytelnikami. Redakcja rozpoczęła też proces podnoszenia honorariów autorskich.

Syska podkreśla, że zebrana kwota pochodzi z jednorazowych wpłat. Wiśniewska i Sutowski apelują na stronie Krytykapolityczna.pl o regularne, comiesięczne wsparcie stałą kwotą. – Aby móc bezpiecznie planować długoterminowe działania, potrzebujemy 42 tys. zł miesięcznie. W tym momencie ze stałych, comiesięcznych darowizn otrzymujemy 7,5 tys. zł. Mamy w tym momencie 274 stałych darczyńców. Potrzebujemy jeszcze 1277 – mówi Syska.

Redakcja nie zdecydowała się na skorzystanie z zewnętrznych platform typu Patronite. Zamiast tego uruchamia zbiórkę na swojej stronie. Czytelnicy, którzy zdecydują się na regularne wsparcie finansowe dla „KP”, otrzymają m.in. rabat na książki z wydawnictwa.

W 2018 roku miesięczny budżet internetowego dziennika „KP” wyniósł prawie 60 tys. zł. Prawie połowę tej kwoty (47,9 proc.) stanowiły etaty pięciorga redaktorów. Większość kosztów (70 proc.) pokrywano z grantu instytucjonalnego Open Society Foundations. Oprócz tego dochodzą także mniejsze granty (14,5 proc.), darowizny (4,5 proc.) oraz środki własne Stowarzyszenia (11 proc.). W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego cofnęło dotację na wydawanie kwartalnika „Krytyka Polityczna”.

(PD, 25.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.