Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kittel wygrał z Olechowskim proces o sprostowania w TVP Info

Reportaż Bertolda Kittela pokazywał, kto miał skorzystać na zmianie planów trasy S12 (screen "Superwizjer" TVN)

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Jarosławowi Olechowskiemu, dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, wyemitowanie sprostowań, o które wnioskował Bertold Kittel, dziennikarz TVN.

Sprostowania są związane z głośnym materiałem Bertolda Kittela pt. "Układ radomski" wyemitowanym jesienią ub.r. w "Superwizjerze" TVN. W reportażu pokazał on zabiegi wokół zmiany planów przebiegu obwodnicy Radomia, na czym mieli zarobić politycy PiS i powiązani z nimi lokalni przedsiębiorcy. TVP, próbując zdyskredytować ustalenia Kittela, zarzuciła mu zatajenie wieloletniej znajomości z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim, politykiem PO. Zarzut ten powtarzano na początku października na antenie TVP Info i w "Wiadomościach" TVP 1.

"Prawda jest taka, że przed rozpoczęciem zdjęć do tego reportażu nigdy wcześniej Witkowskiego nie spotkałem. »Wiadomości« nie zapytały mnie o to, bo moja odpowiedź zburzyłaby ich tezę" – mówi Kittel w wywiadzie w najnowszym wydaniu magazynu "Press". Dlatego domaga się on od szefa TAI Jarosława Olechowskiego  zamieszczenia sprostowań, że nie jest i nigdy nie był znajomym prezydenta Radomia. Olechowski odmówił, a Kittel pozwał go do sądu.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał zamieszczenie sprostowań Kittela w "Panoramie Info" (o tej samej porze co wyemitowana audycja, w której zawarto nieprawdziwe informacje) i „Serwisie Info”. Olechowski ma też zwrócić Kittelowi poniesione koszty procesu.

– Wyrok jest nieprawomocny – zaznacza sędzia Sylwia Urbańska, rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie. 

W piątek w tym samym sądzie ma zapaść rozstrzygnięcie w sprawie odpowiedniego sprostowania w "Wiadomościach".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(GK, 16.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.