Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 11, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W TVP Info kukiełka Jurka Owsiaka i banknot z gwiazdą Dawida

Animacja pojawiła się w programie Michała Rachonia (screen Twitter/ @baspiela)

W programie „Minęła 20” w TVP Info wyemitowano animację, która wyśmiewała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i jej założyciela Jurka Owsiaka. Pod koniec filmu pokazano 200 zł banknot z symbolem gwiazdy Dawida.

W programie Michała Rachonia emitowane są krótkie skecze-animacje, które dotyczą życia politycznego. Tym razem jednym z jej głównych bohaterów został Jurek Owsiak. W pierwszej scenie pojawia się postać przypominająca byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Najpierw zagląda do pustych skrzyń, a potem sama tworzy lalkę Jurka Owsiak, która organizuje zbiórkę pieniędzy.

Gdy lalka-Owsiak wraca mini-ciężarówką pełną banknotów, na jednym z nich (200 zł) widać gwiazdę Dawida.

„Owsiak skojarzony z gwiazdą Dawida. Antysemicka animacja TVP.Info o zbiórce WOŚP” - oceniło OKO.press, które opisało sprawę. „TVP nie czekała do niedzieli i już zaatakowała WOŚP obrzydliwą "dobranocką" z Owsiakiem” - napisała Gazeta.pl.

Autorką animacji jest Barbara Piela. Już po publikacjach o banknocie napisała na Twitterze: „Banknot, który leżał na stole w animacji jest jednym bardzo wielu banknotów (mam ich całe pudło) Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest. Żadne skojarzenia nie były celowe, przepraszam, jeśli coś takiego nieświadomie zasugerowałam”.

Szef TAI Jarosław Olechowski zapowiada konsekwencje. "Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje" - napisał na Twitterze.

W TVP podjęto decyzję o zawieszeniu wydawcy "Minęła 20". "Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę" - napisano w komunikacie, pod którym podpisany jest Olechowski.

W jednej z wrześniowych animacji Pieli pojawiła się z kolei lalka którą wielu dziennikarzy na Twitterze odebrało jako postać Żyda. Autorka zaprzeczyła i broniła się, że to postać działacza Franciszka Jagielskiego (pseudonim Farmazon), który zajmował się bezpieczeństwem podczas  demonstracji opozycji.

(SK, 11.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.