Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oskarżeni o porwanie Jarosława Ziętary stanęli przed sądem

Jarosław Ziętara był dziennikarzem "Gazety Poznańskiej" (fot. Krzysztof M. Kaźmierczak)

Dwaj byli ochroniarze biznesmena Mariusza Świtalskiego nie przyznają się do porwania dziennikarza Jarosława Ziętary, który zaginął 1 września 1992 roku. Ich proces ruszył przed poznańskim sądem.

Mirosław R. pseudonim Ryba i Dariusz L. pseudonim Lala to dwaj byli milicjanci, którzy w latach 90. pracowali jako ochroniarze w Elektromisie, holdingu Mariusza Świtalskiego. 1 września 1992 roku mieli przebrać się za policjantów, podejść na ulicy do Jarosława Ziętary, dziennikarza „Gazety Poznańskiej” i zabrać go do samochodu. Następnie Ryba i Lala mieli przekazać reportera nieustalonym sprawcom, którzy dokonali egzekucji Ziętary.

Według prokuratury w porwaniu dziennikarza uczestniczył też trzeci ochroniarz Elektromisu o pseudonimie Kapela, który zginął od postrzału w głowę w dwa lata po zaginieciu reportera „Gazety Poznańskiej”.

Moment porwania Ziętary miał widzieć oficer Urzędu Ochrony Państwa Jerzy U., który obecnie jest głównym świadkiem prokuratury, choć wycofał się ze swoich zeznań.

Jak relacjonuje poznańska „Gazeta Wyborcza”, obaj ochroniarze nie przyznają się do winy. Zapewniają, że nie znali Jarosława Ziętary i nie mieli z nim nigdy do czynienia.

Kolejną rozprawę zaplanowano na luty.

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym „Gazety Poznańskiej". Pisał m.in. o aferach gospodarczych (wcześniej pracował we „Wprost" i „Gazecie Wyborczej"). 24-letni dziennikarz wyszedł z domu do redakcji 1 września 1992 roku i od tamtej pory znajomi i rodzina już go nie zobaczyli.

O podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary krakowska prokuratura oskarżyła byłego senatora Aleksandra Gawronika. Jego sprawa toczy się w poznańskim sądzie. Według aktu oskarżenia to Gawronik miał nakłaniać ochroniarzy Elektromisu do porwania, pozbawienia wolności, a następnie zabójstwa reportera. Gawronik nie przyznaje się do winy.

(PAZ, 09.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 10, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grupa Empik mecenasem magazynu "Pismo"

"Pismo" jest na rynku od roku

Od stycznia Empik jest mecenasem "Pisma – Magazynu Opinii" (Fundacja Pismo). Współpraca obejmuje m.in. wsparcie finansowe dla magazynu i wymianę materiałów redakcyjnych.

– Mamy nadzieję, że będzie to współpraca stała. Na razie jest zaplanowana na ten rok – informuje "Presserwis" Piotr Nesterowicz, prezes Fundacji Pismo. Nie ujawnia, jakie wsparcie finansowe zaoferował Empik. Zapewnia, że firma nie będzie miała wpływu na treści redakcyjne pisma. 

W ramach współpracy wybrane teksty z magazynu mają być publikowane na stronie Empik.com. Oprócz tego Empik i "Pismo" planują wspólny rozwój sekcji audio na stronie Magazynpismo.pl i w aplikacji EmpikGO. "Pismo" włączy się też w promocję Apostrofu, Międzynarodowego Festiwalu Kultury.

"Pismo" jest na rynku od stycznia 2018 roku. Od stycznia tego roku redaktorką naczelną magazynu jest Magdalena Kicińska.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KW, 10.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.