Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kulig i Podsiadło z Paszportami "Polityki", Janda Kreatorem Kultury

Joanna Kulig otrzymała nagrodę w kategorii Film za rolę w "Zimnej wojnie" (fot. Kamil Piklikiewicz/DDTVN/EAST NEWS)

Tygodnik "Polityka" po raz 26. przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w kulturze i sztuce – Paszporty "Polityki".

Otrzymują je wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Joanna Kulig otrzymała nagrodę w kategorii Film za rolę w "Zimnej wojnie", zdaniem tygodnika – najlepszym polskim filmie minionego roku. W kategorii Literatura Paszport otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Błoto słodsze niż miód". Dawid Podsiadło został doceniony w kategorii Muzyka popularna "za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki".

W kategorii Teatr nagrodę otrzymała Marta Górnicka za spektakle, w których "stają na jednej scenie ludzie różnych płci, profesji i poglądów". Diana Lelonek odebrała nagrodę w kategorii Sztuki wizualne "za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja". A w kategorii Muzyka poważna Aleksander Nowak za "niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat". Kolektyw artystyczny PanGenerator, tworzony przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego, otrzymał Paszport w kategorii Kultura cyfrowa.

Od 2002 roku kapituła Paszportów przyznaje także tytuł Kreatora Kultury. Tym razem otrzymała go Krystyna Janda "za błyskotliwość, pracowitość, odwagę artystyczną i życiową".

Gala Paszportów odbyła się we wtorek w Teatrze Polskim w Warszawie.

(SK, 09.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.