Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 31, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Utko projektuje nową szatę graficzną dla "Gazety Wyborczej"

O zmianach, jakie czekają "GW" Jacek Utko mówił w wywiadzie, którego udzielił dziennikowi (fot. okładka "Gazety Wyborczej")

W połowie 2019 roku "Gazeta Wyborcza" zmieni szatę graficzną. Pracuje nad nią znany na całym świecie grafik Jacek Utko.

O zmianach, jakie czekają dziennik Utko mówił w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałkowej "GW". Przyznał, że obecna szata graficzna dziennika wymaga "bardziej rewolucyjnych zmian". "Wasz design mówi, że czytelnik ma do czynienia z gazetą przeciętną, popularną i nieco archaiczną. Nie dostaje informacji o tym, że trzyma w rękach najlepsze treści w Polsce. A tak jest" - stwierdził grafik.

Utko pracował nad szatami graficznymi dla kilkudziesięciu dzienników na całym świecie, w tym m.in. dla amsterdamskiego "Het Parool" czy belgijskiego "De Morgen". Projektowane przez niego media pięciokrotnie zdobyły tytuł World’s Best-Designed Newspaper i trzykrotnie zdobywały nagrodę European Newspaper of the Year (ostatnio w listopadzie).

Pytany o to, dlaczego zgodził się na projektowanie "GW" podkreślił, że "pomaganie wolnym mediom w 30. rocznicę pierwszych wyborów ma symboliczne znaczenie".

Ostatnia zmiana szaty graficznej "GW" była przeprowadzana w 2006 roku. Makietę projektował wówczas hiszpański zespół Cases i Associats.

(KW, 31.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP odmówiła fotoreporterowi „GW” akredytacji na koncert sylwestrowy

Fotoreporter "GW" nie otrzymał akredytacji na koncert "Sylwester marzeń z Dwójką" (screen: Youtube.com/TVP VOD)

Jakub Porzycki, fotoreporter krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” (Agora), nie otrzymał akredytacji na sylwestrowy koncert TVP w Zakopanem. Nie podano powodów decyzji.

„Dzień dobry, informujemy, że akredytacja nie została przyznana. Dział Public Relations, Biuro Spraw Korporacyjnych” - informację o takiej treści otrzymał fotoreporter „GW”.

„Prawdopodobnie Jacek Kurski bardzo wstydzi się tego, co robi z telewizją publiczną, i nie chce, by jakiekolwiek wzmianki o jego działaniach pojawiały się w naszej gazecie. Wskazuje na to również anonimowość jego pracowników. Jakoś po ludzku rozumiem ten wstyd, mimo to decyzją jestem zaskoczony” - powiedział Michał Olszewski, redaktor naczelny krakowskiego wydania „GW”, cytowany w tekście na ten temat na Krakow.wyborcza.pl.

Redakcja „Tygodnika Podhalańskiego” (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze) opublikowała na Twitterze post, w którym zapewniła, że udzieli praw do publikacji własnych zdjęć „koledze fotografowi” z „GW”.

Po poprzednim koncercie sylwestrowym w Zakopanem Agnieszka Kublik napisała w tekście zamieszczonym w serwisie Wyborcza.pl, że "Sylwester w Zakopanem kosztował TVP blisko 10 mln zł, a Sławomir dostał ponad 100 tys. zł za wykonanie jednej piosenki? Tak mówią w PiS i są oburzeni".

Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział na Twitterze proces. TVP zamiast złożenia pozwu zażądała sprostowania, a gdy Agora odmówiła jego publikacji, sprawa trafiła do sądu. W kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie w całości oddalił powództwo TVP, a w listopadzie Sąd Apelacyjny orzekł, że ponieważ stanowisko TVP zostało przedstawione w artykule, telewizja nie może się domagać publikacji sprostowania.

(PAZ, 01.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.