Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Naddniestrze. Terror tożsamości”

Press

Piotr Oleksy

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2018

Naddniestrze to nieuznawane przez żaden kraj na świecie separatystyczne, wspierane przez Rosję quasi-państwo, które na początku lat 90. ubiegłego wieku oddzieliło się od Mołdawii. Kojarzy się ono zwykle z czarną dziurą, gdzie nie obowiązuje prawo międzynarodowe, z niewymienialnymi nigdzie rublami naddniestrzańskimi, zakonserwowaną sowiecką rzeczywistością i idealnymi warunkami do prowadzenia niekontrolowanego handlu nie tylko bronią.

Piotr Oleksy nie napisał jednak książki o Naddniestrzu, by epatować kuriozami i dziwami z mafijnej krainy czarów. „Dość często ludzie zadają mi pytanie: »Jak się żyje w państwie nieuznawanym?«. Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi mi do głowy, brzmi: »Normalnie«” – pisze Oleksy.

Wartością tej książki jest olbrzymia historyczna, socjologiczna i politologiczna wiedza autora. Wnikliwie i ze szczegółami opisuje zawiłości naddniestrzańskiej polityki, gospodarki i życia codziennego. Próbuje wytłumaczyć, o co chodzi z tym Naddniestrzem, gdzie na relatywnie małej przestrzeni żyją obok siebie przedstawiciele kilku narodów. Opisuje eksperymenty społeczne, jakie przeprowadzali tam Turcy, Rumuni i Rosjanie. Przypomina też, że kiedyś kończyła się tam Polska.

Tak wnikliwej wiedzy nie udałoby się nikomu zdobyć z prasy lub internetu, bo to dość hermetyczny region, a informacje stamtąd rzadko do nas docierają. Oleksy podczas wyjazdów rozmawiał z miejscowymi naukowcami, politykami i mieszkańcami, a także z Igorem Smirnowem, ówczesnym prezydentem Naddniestrza. Co ważne, nie traktował rozmówców z pozycji gościa przybywającego, by skonfrontować cywilizowany świat z ich nieprostą, a często też dziwną dla nas rzeczywistością – lecz naprawdę chce nam tę ich rzeczywistość wytłumaczyć.

(MAK, 21.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Lud. Z grenlandzkiej wyspy”

Press

Ilona Wiśniewska

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2018

Tym razem Ilona Wiśniewska postanowiła opowiedzieć o mieszkańcach Grenlandii. Z jej wcześniejszych podróży po Północy powstały dwie książki: „Białe” – o mieszkańcach Spitsbergenu i „Hen” – o norweskim końcu świata.

Trzecia – „Lud” – jest bardziej osobista, więcej tu prywatnych refleksji samej autorki. Zapewne wynika to z faktu, że Wiśniewska nie pojechała tam tylko jako reporterka. W 2017 roku pracowała jako wolontariuszka w domu dziecka w Uummannaq, miasteczku na wyspie u zachodnich wybrzeży Grenlandii. To podobno jedyne miejsce, gdzie taksówki jeżdżą po zamarzniętym morzu. Grenlandczyków poznajemy poprzez kolejnych mieszkańców Uummannaq, z którymi Wiśniewska pracowała, jeździła na ryby czy świętowała. Dowiadujemy się, że jest to naród dumny ze swych tradycji i języka, ale zamknięty w sobie. Są gościnni, lubią się śmiać z siebie i otwarcie rozmawiają o seksie, ale w zetknięciu z Duńczykami stają się dziwnie cisi.

To właśnie stosunek Danii do Grenlandii jest najciekawszym wątkiem książki. Dania sprawuje bowiem kontrolę nad Grenlandią i jak wynika z doświadczeń bohaterów książki, Duńczycy mają na sumieniu klasyczne winy kolonizatorów. Jedna z bohaterek, ponad 70-letnia Helene, jest ofiarą okrutnego eksperymentu przeprowadzonego w latach 50., gdy ponad 20 dzieci z Grenlandii, które uznano za inteligentne, wywieziono do Danii. Tam trafiły do rodzin zastępczych i były wychowywane na Duńczyków, a gdy po półtora roku odesłano je na Grenlandię, trafiły do domu dziecka, gdzie kontynuowano proces ich danizacji.

Autorka rozmawia także z Grenlandczykami, których doświadczenia z Danią i Duńczykami są pozytywne. Bo na Grenlandię przyjeżdżają Duńczycy szukający spokojnego, choć wcale nie łatwego życia.

(RG, 21.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.