Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Kieślowski. Zbliżenie”

Press

Katarzyna Surmiak-Domańska

Wydawnictwo Agora
Warszawa 2018

Każdy znajdzie w tej biografii coś dla siebie. Kinomani – opowieść o wy- bitnym twórcy filmowym, którego zabiła pracowitość, odpowiedzialność, ciągła chęć rywalizacji i stres. Dziennikarze – opowieść o dokumentaliście, któremu przyszło tworzyć w czasach, gdy prawda z ekranu była niepożądana. Historycy – spojrzenie na lata PRL-u i nowej Polski od innej strony, niż zwykli patrzeć. Wielbiciele Kieślowskiego – obraz człowieka o osobowości dowódcy, o dużym samokrytycyzmie, któremu brakowało genu autopromocji. Przeciwnicy Kieślowskiego – dowody na to, że pionier kina moralnego niepokoju był jednocześnie „piewcą partyjnych łez”. Ci, którzy go znali – wyjaśnienie, dlaczego tak naprawdę go chyba nie poznali.

Katarzyna Surmiak-Domańska wykonała ogromną pracę, by zaspokoić każdego, kto o Kieślowskim ma jakieś zdanie – i by to zdanie podważyć. Dobra biografia charakteryzuje się tym, że pokazuje bohatera, jakim jest naprawdę, w różnych sytuacjach życiowych, nie osądzając go – i jest tak dobrze napisana, że wciągnie nawet czytelnika mało zorientowanego. Począwszy od ciekawie opisanego i udokumentowanego okresu dzieciństwa Kieślowskiego, po jego rozedrganie psychologiczne, gdy osiągnął już szczyt.

Dzieciństwo i relacje z ojcem są tu ważne, bo to one ukształtowały przyszłego reżysera. Ilość zebranego materiału na temat prywatnych przeżyć Kieślowskiego budzi szacunek. Ciekawie jest śledzić, jak reporterka radzi sobie z opisem zdarzeń, które przez różne osoby zostały różnie zapamiętane. Nie wchodzi jednak z butami do jego życia osobistego, nie przekracza cienkiej granicy, za którą zaczynają się wzajemne żale.

Jest wyzwaniem dla reportera zmierzyć się z człowiekiem legendą w taki sposób, by człowiek nie przesłonił legendy i odwrotnie. Surmiak-Domańskiej się udało.

(RG, 21.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Naddniestrze. Terror tożsamości”

Press

Piotr Oleksy

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2018

Naddniestrze to nieuznawane przez żaden kraj na świecie separatystyczne, wspierane przez Rosję quasi-państwo, które na początku lat 90. ubiegłego wieku oddzieliło się od Mołdawii. Kojarzy się ono zwykle z czarną dziurą, gdzie nie obowiązuje prawo międzynarodowe, z niewymienialnymi nigdzie rublami naddniestrzańskimi, zakonserwowaną sowiecką rzeczywistością i idealnymi warunkami do prowadzenia niekontrolowanego handlu nie tylko bronią.

Piotr Oleksy nie napisał jednak książki o Naddniestrzu, by epatować kuriozami i dziwami z mafijnej krainy czarów. „Dość często ludzie zadają mi pytanie: »Jak się żyje w państwie nieuznawanym?«. Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi mi do głowy, brzmi: »Normalnie«” – pisze Oleksy.

Wartością tej książki jest olbrzymia historyczna, socjologiczna i politologiczna wiedza autora. Wnikliwie i ze szczegółami opisuje zawiłości naddniestrzańskiej polityki, gospodarki i życia codziennego. Próbuje wytłumaczyć, o co chodzi z tym Naddniestrzem, gdzie na relatywnie małej przestrzeni żyją obok siebie przedstawiciele kilku narodów. Opisuje eksperymenty społeczne, jakie przeprowadzali tam Turcy, Rumuni i Rosjanie. Przypomina też, że kiedyś kończyła się tam Polska.

Tak wnikliwej wiedzy nie udałoby się nikomu zdobyć z prasy lub internetu, bo to dość hermetyczny region, a informacje stamtąd rzadko do nas docierają. Oleksy podczas wyjazdów rozmawiał z miejscowymi naukowcami, politykami i mieszkańcami, a także z Igorem Smirnowem, ówczesnym prezydentem Naddniestrza. Co ważne, nie traktował rozmówców z pozycji gościa przybywającego, by skonfrontować cywilizowany świat z ich nieprostą, a często też dziwną dla nas rzeczywistością – lecz naprawdę chce nam tę ich rzeczywistość wytłumaczyć.

(MAK, 21.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.