Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 19, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic: w 2018 roku wzrost przemocy wobec dziennikarzy

W mijającym roku śmierć poniosło 80 dziennikarzy – o 15 więcej, niż w 2017 roku. Wzrosła też liczba dziennikarzy, którzy zostali aresztowani lub uprowadzeni - wynika z raportu organizacji Reporterzy bez Granic (RsF).

Z raportu wynika, że wśród 80 zabitych ludzi mediów jest 63 dziennikarzy zawodowych (wzrost o 15 proc. w porównaniu z 2017 rokiem), 13 dziennikarzy nieprofesjonalnych (wzrost o prawie 50 proc.) i czterech współpracowników mediów.

W tym roku najwięcej, bo aż 15 reporterów, zginęło w od lat ogarniętym konfliktem Afganistanie, a w Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa - 11. Blisko połowa dziennikarzy została zabita w krajach, gdzie panuje pokój, jak Meksyk (dziewięciu zamordowanych dziennikarzy), Indie (sześciu) czy Stany Zjednoczone (sześciu).

W sumie w ciągu ostatnich dziesięciu lat śmierć poniosło 700 zawodowych dziennikarzy. Ponad połowa została "świadomie zabita", jak saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, zamordowany w październiku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, czy słowacki dziennikarz Jan Kuciak zabity 21 lutego.

Wzrosła również liczba dziennikarzy zatrzymanych - z 326 w 2017 roku do 348 w 2018 roku. Ponad połowa z nich przebywa w aresztach w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Turcji i Chinach.

W 2018 roku wzrosła liczba dziennikarzy, który zostali uprowadzeni (z 54 w 2017 do 60 w 2018 roku), przy czym 59 dziennikarzy przetrzymywanych jest jako zakładnicy na Bliskim Wschodzie (w Syrii, Iraku i Jemenie), wśród nich sześciu to obcokrajowcy.

(PD, PAP, 19.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 19, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Katarzyna Kozłowska naczelną "Faktu"

Nowa naczelna obejmie stanowisko 14 stycznia (fot. materiały prasowe)

Katarzyna Kozłowska od 14 stycznia będzie redaktor naczelną dziennika "Fakt" (Ringier Axel Springer Polska).

Prezes RASP Mark Dekan podczas spotkania z zespołem "Faktu" poinformował, że było duże zainteresowanie stanowiskiem naczelnego gazety. Powiedział, że "Fakt" nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji.

Katarzyna Kozłowska pracowała już w "Fakcie" w latach 2004-2007, ostatnio jako szefowa działu Polityka. Później była wicenaczelną "Super Expressu" (ZPR Media), "Wprost" (AWR Wprost) i "Show" (Wydawnictwo Bauer"). Prowadzi wydawnictwo Kurhaus Publishing.

Obecnie obowiązki redaktora naczelnego "Faktu" pełni wicenaczelny tytułu Marcin Walter - przejął je na początku września, kiedy ze stanowiska zrezygnował Robert Feluś. Stało się to po tym, jak "Fakt" tekst o samobójstwie syna byłego premiera Leszka Millera opatrzył tytułem "Ojciec politykę, a syn wybrał sznur".

W trzech kwartałach br. średnia sprzedaż ogółem "Faktu" wyniosła 243 466 egz. (dane ZKDP). (KOZ)

(KOZ, 19.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.