Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO zaniepokojony wnioskiem NBP o sądowy zakaz publikacji

Adam Bodnar przypomina, że sądowy zakaz publikacji może być wydawany tylko wtedy, gdy dopuszcza to ważny interes publiczny (fot. biuro RPO)

Zakaz rozpowszechniania tekstów o Narodowym Banku Polskim w kontekście afery Komisji Nadzoru Finansowego może naruszać ważny interes publiczny i wolność prasy – twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Sąd Okręgowy w Warszawie jeszcze w tym tygodniu może rozpoznać wnioski NBP.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przypomina, że sądowy zakaz publikacji może być wydawany tylko wtedy, gdy dopuszcza to ważny interes publiczny. „W sprawie afery KNF interes publiczny polega tymczasem na dbaniu o przejrzystość sfery publicznej, a więc na możliwości pisania przez media o nadzorze nad rynkiem finansowym. Wnioski NBP mogą uniemożliwiać realizację tego interesu oraz konstytucyjnej zasady wolności prasy i swobody wypowiedzi” – podkreśla RPO.

W piątek NBP złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie sześć wniosków o zabezpieczenie roszczeń procesowych. Obejmują one zakaz rozpowszechniania wypowiedzi sugerujących, że prezes NBP Adam Glapiński uczestniczył w aferze KNF oraz postulują tymczasowe usunięcie artykułów prasowych dotyczących afery z wydań elektronicznych i papierowych. 

Jak informuje OKO.press, NBP żąda od sądu, by zakazał kilkorgu dziennikarzom „Newsweeka” i „Gazety Wyborczej” pisania o prezesie NBP w kontekście afery KNF oraz usunięcia łącznie dziewięciu artykułów na ten temat. Sąd Okręgowy w Warszawie wnioski NBP ma rozpoznać na posiedzeniu niejawnym – w tym lub przyszłym tygodniu. Wylosowano już sędziów, którzy zajmą się tą sprawą.

Dziennikarz "GW" Wojciech Czuchnowski opublikował w poniedziałek na Twitterze zdjęcia, na których wraz ze współautorką tekstów Agnieszką Kublik usuwają artykuły z papierowych wydań dziennika, by pokazać absurd żądań banku centralnego.

(PAZ, 04.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Press Grupa przejmie tygodnik "Panorama Leszczyńska"

"Panorama Leszczyńska" ukazuje się od 1979 roku (fot. Otopanorama.pl)

Polska Press Grupa podpisała z firmą Panorama sp. z o.o., wydawcą tygodnika "Panorama Leszczyńska", umowę w sprawie przejęcia gazety oraz serwisów internetowych należących do spółki.

Informację o sprzedaży tytułu potwierdził redaktor naczelny oraz prezes Panorama sp. z o.o. Robert Lewandowski. W przesłanym nam oświadczeniu ujawnił, że spółka podpisała pod koniec listopada przedwstępną umowę z Polska Press Grupą, zgodnie z którą wydawnictwo stanie się właścicielem tygodnika oraz serwisów internetowych: Otopanorama.pl oraz Sprzedajwsieci.pl.

"Wydawane przez nas: tygodnik i serwisy internetowe zachowają swoją dotychczasową formułę: stawianie na lokalność, szybką informację i poruszanie tematów ważkich dla lokalnej społeczności. Związanie się z dużym wydawcą stworzy nam możliwości rozwoju w obszarze nowych technologii, zwłaszcza rozwoju serwisów internetowych" – wskazuje cytowany w oświadczeniu Lewandowski.

"Panorama Leszczyńska" ukazuje się od 1979 roku. Zasięgiem obejmuje dziewięć powiatów w woj. wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim. Tygodnik wychodzi w nakładzie ok. 19 tys. egzemplarzy.

Do Polska Press Grupy należy m.in. 20 dzienników regionalnych w 15 województwach (m.in. "Dziennik Bałtycki", "Dziennik Zachodni", "Gazeta Krakowska", "Głos Wielkopolski", "Gazeta Wrocławska", "Express Ilustrowany", "Kurier Lubelski", "Gazeta Pomorska", "Dziennik Polski"), prawie 150 tygodników lokalnych oraz bezpłatna gazeta codzienna Naszemiasto.pl.

(PD, 04.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.