Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Burmistrz Przedborza skazany za podżeganie do zabójstwa blogerów

(fot. Pixabay.com)

Sąd Rejonowy w Radomsku skazał burmistrza miejscowości Przedbórz (woj. łódzkie) Miłosza N. na jeden rok i trzy miesiące więzienia w sprawie wysyłania do lokalnych blogerów SMS-ów z groźbami pozbawienia ich życia. Wyrok nie jest prawomocny.

Burmistrz został skazany za podżeganie Wojciecha O. do wysyłania w 2015 roku wiadomości SMS do mieszkanki miasta, która z kilkoma innymi osobami współtworzy blog Jawny Przedbórz i występuje do urzędu miasta z wnioskami o udostępnienie informacji publicznej. W czerwcu 2016 roku policja zatrzymała Wojciecha O., który twierdził, że to Miłosz N. nakłaniał go do pisania wiadomości w zamian za przedłużenie zatrudnienia jego narzeczonej w urzędzie miasta. Burmistrz zaprzeczał, by miał cokolwiek wspólnego z wysyłaniem tych SMS-ów.

- Bezpieczeństwo osobiste dziennikarzy jest podstawowym warunkiem swobodnego przekazywania informacji i wypełniania przez nich swojej misji. Dotyczy to tak samo bezpieczeństwa osób, które w podobny sposób jak dziennikarze sprawują funkcję kontrolną wobec władzy i informują społeczeństwo o istotnych sprawach publicznych,  takich jak blogerzy i blogerki - komentuje Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która obserwuje to postępowanie.

Urząd Miejski w Przedborzu nie odpowiedział na nasze pytania.

(GDYJ, 29.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wirtualna Polska przybliża Śląsk czytelnikom

Logo akcji „Śląski tydzień” (fot. materiały prasowe)

Wirtualna Polska rozpoczęła redakcyjną akcję „Śląski tydzień”, w której do 4 grudnia będzie przybliżać czytelnikom Śląsk i pokazywać region z nowej perspektywy.

Na portalu Wp.pl będą ukazywały się materiały dotyczące m.in. Nikiszowca, śląskiej kuchni, języka i muzyki. Pojawią się też wywiady ze znanymi Ślązakami i Ślązaczkami.

Wirtualna Polska w ramach akcji współpracuje m.in. z Polskim Radiem Katowice, które w porannym przeglądzie prasy prezentuje zapowiedzi kolejnych publikacji. Łącznie powstanie kilkanaście materiałów reporterskich, które przygotują dziennikarze różnych redakcji m.in.: Aleksandra Gruszczyńska, Piotr Barejka i Sebastian Łupak.

„Chcemy odczarować »czarną legendę« regionu. Pokażemy naszym użytkownikom, że jest to miejsce z niezwykłym potencjałem” – zapowiada Aleksandra Gruszczyńska, wydawczyni WP, która sama pochodzi z Katowic.

W ramach akcji WP zachęca również do kontaktu poprzez platformę WP #dziejesie, za której pośrednictwem można zgłaszać historie i komentować artykuły.

(PAZ, 29.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.