Dział: PRASA

Dodano: Listopad 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zbiórka i list w obronie dziennikarza, któremu grozi ekstradycja

Na portalu Zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy „Pomoc dla Maksyma Demidowa – uchrońmy go przed ekstradycją!” (screen: Zrzutka.pl)

Ludzie mediów, nauki, polityki oraz działacze społeczni podpisali się pod listem w obronie Maksyma Demidowa, o którego ewentualnej ekstradycji zadecyduje w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie. Trwa też zbiórka pieniędzy na leczenie i pomoc prawną dla ukraińskiego dziennikarza.

O sprawie poinformowała w środę „Gazeta Wyborcza”. Maksym Demidow to dziennikarz śledczy, który opisywał układy korupcyjne w swojej ojczyźnie. Wiosną 2017 roku uciekł do Polski, bo nawet agenci tamtejszego CBA nie byli w stanie zapewnić mu ochrony. Demidow był porwany, dwukrotnie próbowano także porwać jego dzieci. Dziennikarza wielokrotnie bito, a jego auto zostało spalone.

W Polsce postępowanie w sprawie nadania mu statusu uchodźcy trwa od 1,5 toku. Urząd ds. Cudzoziemców ma zadecydować w jego sprawie w lutym 2019 roku.

Już w czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie ma podjąć decyzję w sprawie jego ekstradycji. Prokuratura, o której układach korupcyjnych pisał, wysłała za nim list gończy. Jest oskarżony o kradzież z prowadzonej przez siebie kawiarni przedmiotów wartych niecałe 2 tys. zł.

Z powodu listu gończego Demidow spędził sześć miesięcy w areszcie na warszawskiej Białołęce. Po nagłośnieniu jego sprawy przez organizacje pozarządowe obca kobieta wpłaciła za niego kaucję w wysokości 50 tys. zł.

 Lekarze stwierdzili u Demidowa poważne zaburzenia neurologiczne, będące skutkiem wielokrotnych pobić.

W jego obronę zaangażowali się m.in. Adam Michnik, prof. Karol Modzelewski, Helena Łuczywo, Danuta Kuroń, Seweryn Blumsztajn, prof. Andrzej Friszke, Ewa Milewicz, Henryk Wujec, Paula Sawicka, Jan Turnau, Krystyna Starczewska, Łukasz Ługowski, Piotr Pacewicz i prof. Wiesław Władyka. Posłowie Joanna Scheuring-Wielgus, Kornelia Wróblewska i Marcin Święcicki oraz redaktorzy Renata Kim i Jacek Rakowiecki złożyli w sądzie osobiste poręczenia za dziennikarza.

W serwisie Zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy „Pomoc dla Maksyma Demidowa – uchrońmy go przed ekstradycją!”. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na leczenie oraz pomoc prawną dla dziennikarza.

(PAZ, 28.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.