Dział: PRASA

Dodano: Listopad 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Opozycyjny rosyjski tygodnik ma zapłacić prawie 300 tys. euro kary

Sąd apelacyjny utrzymał karę dla rosyjskiego opozycyjnego tygodnika „The New Times”, który już wczesniej został skazany na karę 22 mln rubli (w przeliczeniu ok. 293 tys. euro) za niepoinformowanie o zagranicznym finansowaniu.

„The New Times” otrzymywał pieniądze od Fundacji Wspierania Wolności Prasy, zajmującej się pomaganiem niezależnym mediom. Według rosyjskiego prawa fundacja ta jest finansowana z zagranicy, więc ma obowiązek nazywania siebie „zagranicznym agentem”. Do rosyjskiego prawa wprowadzono też przepisy, na podstawie których media muszą informować regulatora Roskomnadzor o tym, że są finansowane z zagranicy. Za nieujawnienie na czas takich informacji, grożą drakońskie kary finansowe. Właśnie na podstawie takich przepisów nałożono karę na „The New Times”.

Czytelnicy „The New Times” w kilka dni zebrali 27 mln rubli na zapłatę kary. Redaktor naczelna tygodnika oświadczyła, że rozważa odwołanie się do Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

(MAK, 20.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Temat: internet

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Czterech dziennikarzy nominowanych do Grand Press Economy 2018

Marek Chądzyński („Dziennik Gazeta Prawna”), Maciej Głogowski (Tok FM), Bartek Godusławski („Dziennik Gazeta Prawna”) i Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”) zostali nominowani przez „Press” do nagrody Grand Press Economy 2018.

Grand Press Economy to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Nominowanych wskazuje redakcja „Press” po przeprowadzeniu konsultacji z gronem fachowców. W tym roku wzięło w nich udział 39 osób – szefowie redakcji mediów zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami, cenieni dziennikarze, eksperci rynku kapitałowego i specjaliści od inwestowania. Zwycięzcę wyłoni redakcja „Press”. Laureat zostanie nagrodzony czekiem na 10 tys. zł podczas gali Grand Press. Partnerem nagrody jest Allegro.

Oto nominowani:

Marek Chądzyński („Dziennik Gazeta Prawna”) – nominowany za skrupulatne kontrolowanie finansów publicznych i analizy podstawowych parametrów gospodarczych oraz uczciwe weryfikowanie twierdzeń wygłaszanych przez polityków, którzy często nie mówią, jak jest, tylko jak chcieliby, żeby było. Analizuje spory gospodarcze i ekonomiczne z dużą znajomością rzeczy. Udowadnia, że o polityce budżetowej państwa czy luce w podatku VAT można pisać zrozumiale, w sposób, który zaciekawi odbiorcę, bez szkody dla merytorycznej zawartości tekstu.

Maciej Głogowski (Tok FM) – nominowany za prowadzenie najciekawszych rozmów o ekonomii i biznesie w mediach elektronicznych. W porannej audycji „EKG – Ekonomia, Kapitał, Gospodarka” szanuje rozmówców, ale twardo egzekwuje odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Pomysły rządzących i opozycji są w jego programie prezentowane obiektywnie i rzetelnie analizowane. Pilnuje też, by specjaliści mówili do słuchaczy zrozumiale nawet o najtrudniejszych problemach ekonomicznych. Dzięki temu programu Głogowskiego słuchają zarówno ci, którzy znają się na gospodarce, jak i osoby chcące ją dopiero poznać.

Bartek Godusławski („Dziennik Gazeta Prawna”) – nominowany za dociekliwość w analizowaniu afery GetBacku, co zaowocowało newsami i rzetelnymi analizami różnych jej wątków. Na długo przed innymi informował o tej sprawie, robiąc to odpowiedzialnie, bez nadawania sensacyjności swoim ustaleniom. To od niego dowiedzieliśmy się o listach prezesa GetBacku do premiera, roli i odpowiedzialności banków oraz domów maklerskich. Stworzył kompendium wiedzy nie tylko o samej aferze, ale też mechanizmach, które do niej doprowadziły. Laureat Grand Press Economy 2016.

Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”) – nominowany za serię wywiadów z wybitnymi przedstawicielami świata ekonomii oraz za głębokie analizy sytuacji makroekonomicznej i międzynarodowych rynków finansowych, które nie odbiegają jakością od publikacji naukowych, ale jednak przystępnie tłumaczą czytelnikom trudne tematy związane z polityką monetarną i fiskalną w Polsce i na świecie. Wnikliwie analizuje dane, wyciągając z nich często zaskakujące wnioski, które pozwalają czytelnikom zrozumieć procesy gospodarcze. Dostrzega to, czego nie widzą inni.

Laureata nagrody poznamy 11 grudnia na gali Grand Press 2018, która odbędzie się w Muzeum Polin.

(CP, 20.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.