Dział: PRASA

Dodano: Listopad 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„100 obrazów z historii Polski” - ostatnie stulecie w obrazach, czyli siła fotografii

Fundacja Grand Press wydała z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości unikatowy album, w którym najważniejsze wydarzenia z lat 1918-2018 pokazano poprzez wyjątkowe fotografie. 

„100 obrazów z historii Polski” to fotograficzna opowieść o dziejach naszego państwa. „Zgromadzony i ułożony w miarę chronologicznie zbiór stu fotografii jest próbą spojrzenia na ostatnie sto lat historii Polski z punktu widzenia tego, co w niej najważniejsze, o czym należy pamiętać – jej momentów wzniosłych i tych mniej chwalebnych czy tragicznych. Bo w historii żadnego kraju nie brakuje ani jednych, ani drugich” - pisze we wstępie Andrzej Zygmuntowicz, który odpowiadał za fotoedycję zdjęć.

 

Ich autorami są zarówno fotografowie bardzo znani - jak Julien Bryan, Roman Vishniac, David Seymour, Władysław Sławny, Adam Bujak, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Krzysztof Miller – jak i bezimienni świadkowie najważniejszych wydarzeń. Fotografie pochodzą ze zbiorów muzeów, IPN, fundacji, NAC, agencji fotograficznych, a także z prywatnych archiwów.

Wydając ten okolicznościowy album, Fundacja Grand Press i magazyn „Press” chcą pokazać rolę fotografii w przekazywaniu historii.

Zdjęciom towarzyszą krótkie teksty historyczne w językach polskim i angielskim. Konsultantem naukowym publikacji był prof. Włodzimierz Mędrzecki, kierownik Zakładu Historii Społecznej XIX i XX wieku Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

„Przy tworzeniu tego zbioru zdjęć przyjęliśmy założenie, że będą to kadry ukazujące nie tyle wydarzenie w ogóle, co istotny moment wybranego faktu historycznego. Chcieliśmy, by znowu zaistniały w zbiorowej świadomości, szczególnie wobec dzisiejszego wybiórczego wykorzystywania i interpretowania historii. Historia bywa bowiem matką wiedzy, lecz tylko gdy traktuje się ją jako całość” - pisze Andrzej Zygmuntowicz.

Ponad 200-stronicowy album prezentuje fotografię prasową i dokumentalną o wartości informacyjnej. Ukazał się w nakładzie limitowanym i nie jest dostępny w sprzedaży. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: [email protected].

Wydawnictwo powstało dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury, mecenasem został Kulczyk Investments, finansowego wsparcia udzieliło też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

(RG, 07.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.