Dział: INTERNET

Dodano: Październik 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszył serwis Gazeta Polska Codziennie 24, który nie należy do wydawcy dziennika

Na treści Gpc24.pl składają się przede wszystkim materiały z drukowanego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” oraz depesze PAP (screen: Gpc24.pl)

W internecie działa serwis Gazeta Polska Codziennie 24, który nie należy jednak do wydawcy "Gazety Polskiej Codziennie" (Forum SA). Są w nim teksty m.in. z drukowanego wydania dziennika. Wskazany na stronie naczelny twierdzi, że nie pełni tej funkcji.

Serwis działa pod adresem Gpc24.pl. O jego uruchomieniu poinformowała w e-mailu wysłanym z prywatnego konta osoba podpisująca się jako Marta Szczecińska. Według danych KRS, Marta Anna Szczecińska jest prezesem Polskiej Grupy Mediowej. Spółka została zarejestrowana 29 grudnia 2017 roku, a siedzibę ma w Kielcach.  

Na treści Gpc24.pl składają się przede wszystkim materiały z drukowanego wydania „Gazety Polskiej Codziennie” i depesze PAP. Jeden tekst zatytułowany „Tomaszewski przejechał się po Brzęczku! »Spadł z księżyca, że…«” to fragment artykułu, który ukazał się na Sportowefakty.wp.pl. Redaktor naczelny serwisu sportowego WP Michał Kołodziejczyk powiedział „Presserwisowi”, że nie wiedział o istnieniu strony Gpc24.pl oraz że nikt się z nim nie kontaktował w sprawie tego tekstu.

W zakładce „Kontakt” widnieje informacja, że redaktorem naczelnym serwisu jest Adrian Stankowski, dziennikarz i publicysta m.in. „Gazety Polskiej” i portalu Niezalezna.pl. Na stronie Gpc24.pl widnieje felieton podpisany jego nazwiskiem. Sam Stankowski w rozmowie z nami zaprzeczył jednak, że jest redaktorem naczelnym portalu. – Nie podpisałem do tej pory żadnej umowy. Sprawa będzie wyjaśniana – mówi.

O start nowego portalu zapytaliśmy prezesa Forum SA, właściciela m.in. „Gazety Polskiej Codziennie”, Grzegorza Tomaszewskiego. Potwierdził, że Gpc24.pl jest osobnym projektem Polskiej Grupy Mediowej, niezależnej od spółki Forum - lecz ta sprzedaje portalowi swoje treści. Zapewnił, że serwis Gpcodziennie.pl nadal należy do Forum. Tomaszewski nie był w stanie powiedzieć, kto jest w składzie redakcji Gpc24.pl. Jak twierdzi, pytanie o Adriana Stankowskiego padło w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem Polskiej Grupy Mediowej, a on nie miał przeciwwskazań, żeby kierował Gpc24.pl.

Jak się dowiedzieliśmy, o powstaniu nowego portalu nie wiedział nikt z redakcji „GPC” ani Niezalezna.pl. Zespoły nie otrzymały informacji, czy będą pisać teksty do nowego projektu.

Do zamknięcia wydania „Presserwisu” nie udało nam się skontaktować z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomaszem Sakiewiczem. Również osoba podpisująca się jako Marta Szczecińska nie odpowiedziała na nasze pytania.

(PD, 17.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Październik 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wystartował Konkret24, serwis fact-checkingowy TVN 24

Celem Konkret24 jest m.in. ujawnianie fake newsów (screen: Facebook.com/Konkret24 - rys. Krystiana Konieczna)

Działalność rozpoczął serwis fact-checkingowy Konkret24.tvn24.pl. Ma się on zajmować m.in. ujawnianiem fake newsów w internecie. TVN 24 otrzymał w 2017 roku dofinansowanie na ten projekt z funduszu Google DNI Innovation Fund.

Wśród tekstów, jakie zostały opublikowane w dniu startu serwisu, pojawiła się m.in. analiza wpisów na Twitterze Antoniego Macierewicza o tym, że Rada Europy w swoim raporcie potwierdziła, że w Smoleńsku „samolot rozpadł się w powietrzu” oraz materiał dotyczący tego, czy i w jaki sposób resort obrony wypełnia zobowiązanie przeznaczania na wydatki obronne 2,5 proc. PKB.

Koordynatorką serwisu jest Beata Biel.

 

 

(PD, 18.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.