Dział: PRASA

Dodano: Październik 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

MAFRA kupuje tytuły Bauera w Czechach i na Słowacji

Czeski wydawca MAFRA przejmuje od Bauer Media Group czasopisma poradnikowe dla kobiet, TV quide'y, magazyny lifestylowe, a także krzyżówki. W komunikacie Bauer Media Group wyjaśnia, że transakcja pozwoli skupić się wydawcy na najważniejszych rynkach.

9 października MAFRA i Bauer Media Group ogłosiły porozumienie w sprawie zakupu działalności wydawniczej Bauera w Czechach i na Słowacji. Strony nie ujawniają warunków transakcji, gdyż wymaga ona uzyskania pozwolenia urzędu antymonopolowego.

Štepán Košik, prezes zarządu MAFRA, zadeklarował, że "Nadchodzące zmiany własnościowe nie powinny wpływać na działanie tytułów Bauer i ich codziennej pracy". Z kolei przedstawiciele Bauer Media Group tłumaczyli sprzedaż nową strategią, zgodnie z którą koncern chce wzmacniać obecność w krajach i sektorach, gdzie ma szanse być liderem. Wydawca zaznaczył, że w najbliższych latach nastąpią kolejne zmiany w portfolio.

W portfolio koncernu w Czechach są m.in. takie lokalne wersje magazynów, jak: "Claudia”, „Cosmopolitan”, "Esquire", „Harper’s Bazaar”, „Tina”, „Nostalgia”, „Retro”, „Chwila dla Ciebie”, „Top Gear”, a na Słowacji - m.in. lokalne edycje pism „TV Max” i „Chwila dla Ciebie”. W komunikacie zaznaczono, że umowa sprzedaży nie dotyczy słowackiej stacji RádioExpres, a także firmy NetBrokers Holding działającej w Czechach i na Słowacji, które należą do Bauer Media Group.

W portfolio czeskiego wydawcy są m.in. dzienniki ("Mladá fronta DNES", „Lidové noviny”, „Metro”), tygodniki („TÉMA”, „5plus2”), portale internetowe (m.in. iDNES.cz, Lidovky.cz, Mobil.cz), stacja telewizyjna Ócko oraz radio (Impuls, Rock Zone).

(JOK, 10.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Październik 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo bułgarskiej dziennikarki

Wiktoria Marinowa została zamordowana w minioną sobotę (screen: YouTube.com/AFP news agency)

Zatrzymany w Niemczech domniemany sprawca zabójstwa bułgarskiej dziennikarki Wiktorii Marinowej, to 21-letni Sewerin Krasimirow, notowany przez policję w 2007 r. za kradzież metali - poinformował w środę na konferencji prasowej szef bułgarskiego MSW Mładen Marinow.

Mężczyzna mieszkał w Ruse na północy Bułgarii, w pobliżu miejsca zbrodni. Bułgarska telewizja publiczna pokazała mieszkanie domniemanego sprawcy w dzielnicy romskiej.

Jak mówił szef MSW, następnego dnia po zabójstwie mężczyzna uciekł do Niemiec, gdzie pracuje jego matka. Po sygnale od bułgarskiej policji i na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania w nocy z wtorku na środę został zatrzymany w Niemczech.

W domu Krasimirowa znaleziono rzeczy zabitej. Ślady DNA na miejscu zbrodni i w jego domu potwierdzają jego udział w przestępstwie. Policja dotarła do świadka, który potwierdził, że domniemany przestępca znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono ciało dziennikarki, brutalnie zamordowanej w sobotę. Bezpośrednich świadków samej zbrodni nie ma - mówił Marinow. 

Według psychologów policyjnych chodzi o przestępstwo na tle seksualnym i rabunkowym. Na konferencji prasowej podano, że domniemany sprawca w noc poprzedzającą zabójstwo pił alkohol. 

Według prokuratora generalnego Sotira Cacarowa dotychczasowe dochodzenie "nie daje podstaw uważać, że zabójstwo było związane z pracą zawodową dziennikarki".

Za takie przestępstwo zatrzymanemu grozi kara więzienia do 20 lat. Teraz niemiecki sąd ma zdecydować o wykonaniu międzynarodowego nakazu aresztowania i przekazaniu Krasimirowa bułgarskim organom ścigania. 

Wielu polityków i ekspertów sugerowało, że zabójstwo mogło być związane z pracą zawodową Marinowej, która zajmowała się m.in. defraudacją funduszy unijnych; w jej ostatnim programie pojawiła się ekipa prowadząca dziennikarskie śledztwo w tej sprawie.

(PAP, 10.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.