Dział: PRASA

Dodano: Październik 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent RP: nie sądzę, by w tej kadencji proponowano regulacje ws. mediów

Zdaniem prezydenta to niedobrze, gdy większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innych krajów (fot. Krzysztof Sitkowski/KRRP)

Nie sądzę, żeby w tej kadencji parlamentu proponowano jeszcze jakiekolwiek regulacje dotyczące mediów - stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu". Dodał, że nie jest dobrze, kiedy absolutna większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innego kraju.

Andrzej Duda udzielił wywiadu, który został opublikowany w piątkowym "SE". Andrzej Duda powiedział, że nie jest zwolennikiem tego, by odbierać wolność mediom. "To jest sprawa bardzo delikatna. Nie sądzę, żeby w tej kadencji parlamentu jakiekolwiek regulacje dotyczące mediów jeszcze były proponowane" - powiedział Duda.

Prezydent został zapytany, czy media powinno się repolonizować. "Nie jest dobrą sytuacją, kiedy nagle się okazuje, że absolutna większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innego kraju. Jakimi sojuszami nie bylibyśmy powiązani, między państwami zawsze na arenie międzynarodowej jest konkurencja. To jest naturalne. Ale nie jest dobrze, jeżeli konkurencja ma w rękach większościowy pakiet akcji w naszej firmie" - ocenił prezydent.

(PAP, GDYJ, 08.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Październik 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Właściciel Ruchu podpisał umowę z bankiem w sprawie restrukturyzacji

Od miesięcy Ruch zalega z płatnościami wobec części wydawców (fot. materiały prasowe)

Spółka Lurena Investments, właściciel Ruchu, podpisała umowę z Alior Bankiem. Umowa przewiduje "kontynuację procesu wypracowywania programu restrukturyzacji" Ruchu oraz znalezienie dla kolportera docelowego inwestora. Dystrybutor prasy ma też nową radę nadzorczą. 

Od miesięcy Ruch zalega z płatnościami wobec części wydawców. Na początku września sąd zabezpieczył majątek Ruchu poprzez ustanowienie spółki Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja tymczasowym nadzorcą sądowym. Celem postępowania jest zawarcie układu częściowego, obejmującego wydawców posiadających wierzytelności wysokości co najmniej 1 mln zł. Sąd i kolporter nie informują, którzy wierzyciele zostali objęci tym postępowaniem.

Rzeczniczka prasowa Ruchu Joanna Dzwonkowska przekazała nam, że na mocy podpisanej 2 października umowy bank przedłuży finansowanie, co ma pozwolić na przygotowanie planu restrukturyzacji kolportera. "Równocześnie strony uzgodniły zasady nadzoru nad spółką w okresie restrukturyzacji, w tym skład nowej, pięcioosobowej Rady Nadzorczej Ruch SA w restrukturyzacji" - poinformowała rzeczniczka.

W nowej radzie znaleźli się: Janusz Koczyk (jako przewodniczący), Wojciech Wróblewski (wiceprzewodniczący), Seweryn Kowalczyk, Kamil Prokop oraz Artur Sierant. 

Firma KPMG, audytor Ruchu, przygotowuje raport z rekomendacjami odnośnie do planu restrukturyzacji. Miał on być gotowy 5 października. "Jak już podkreślaliśmy, raport KPMG nie będzie udostępniany do wiadomości publicznej, gdyż ma on charakter materiału wewnętrznego" - informuje Dzwonkowska.

Z szacunków Izby Wydawców Prasy wynika, że w 2017 roku największe udziały w rynku dystrybucji prasy miał Kolporter (51,55 proc., wzrost o 0,04 proc. w stosunku do 2016 roku), na drugim miejscu był Ruch (29,53 proc., wzrost o 0,34 proc.), a na trzecim Garmond Press (13,42 proc., wzrost o 1,9 proc.). Do mniejszych firm w 2017 roku należało łącznie 5,5 proc. rynku (spadek o 6,3 proc.).

Zobowiązania finansowe Ruchu przekraczają 600 mln zł.

(GDYJ, 08.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.