Dział: PRASA

Dodano: Październik 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda Literacka Nike 2018 dla Marcina Wichy

Marcin Wicha oprócz pisania książek projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne (screen: Tvn24.pl)

Zwycięzcą 22. edycji Nagrody Literackiej Nike przyznanej 7 października został Marcin Wicha. Za najlepszą książkę roku jury uznało esej "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Marcin Wicha został tez laureatem Nike Czytelników "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl.

Książka „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, wydana przez wydawnictwo Karakter w Krakowie to opowieść o porządkowaniu rzeczy w dawnym mieszkaniu matki. Ale tylko pozornie - Wicha porządkuje pamięć, układa wspomnienia, ogląda i rozważa całe życie. Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza".

Marcin Wicha oprócz pisania książek projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w "Tygodniku Powszechnym". Jego teksty ukazywały się m.in. w "Autoportrecie", "Literaturze na Świecie" i "Tygodniku Powszechnym". Współpracuje z "Gazetą Wyborczą" i miesięcznikiem "Charaktery".

Pozostałymi książkami-finalistkami 22. edycji Nagrody Nike były: „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Stance” Jerzego Kronholda, „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej i „Mikrotyki” Pawła Sołtysa.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2018, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 7 października. Jurorami tegorocznej edycji konkursu byli: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Uroczysta gala Nike była transmitowana na żywo na antenie TVN 24, a także w internecie - w serwisie Wyborcza.pl.

Nagroda Literacka Nike za najlepszą książkę roku została przyznana już po raz 22. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie.

(AMS, 07.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Październik 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent RP: nie sądzę, by w tej kadencji proponowano regulacje ws. mediów

Zdaniem prezydenta to niedobrze, gdy większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innych krajów (fot. Krzysztof Sitkowski/KRRP)

Nie sądzę, żeby w tej kadencji parlamentu proponowano jeszcze jakiekolwiek regulacje dotyczące mediów - stwierdził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu". Dodał, że nie jest dobrze, kiedy absolutna większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innego kraju.

Andrzej Duda udzielił wywiadu, który został opublikowany w piątkowym "SE". Andrzej Duda powiedział, że nie jest zwolennikiem tego, by odbierać wolność mediom. "To jest sprawa bardzo delikatna. Nie sądzę, żeby w tej kadencji parlamentu jakiekolwiek regulacje dotyczące mediów jeszcze były proponowane" - powiedział Duda.

Prezydent został zapytany, czy media powinno się repolonizować. "Nie jest dobrą sytuacją, kiedy nagle się okazuje, że absolutna większość mediów znajduje się w rękach podmiotów z innego kraju. Jakimi sojuszami nie bylibyśmy powiązani, między państwami zawsze na arenie międzynarodowej jest konkurencja. To jest naturalne. Ale nie jest dobrze, jeżeli konkurencja ma w rękach większościowy pakiet akcji w naszej firmie" - ocenił prezydent.

(PAP, GDYJ, 08.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.