Dział: PRASA

Dodano: Październik 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lekarze, prawnicy i dziennikarze bronią tajemnicy zawodowej

Minister Zbigniew Ziobro zapewnia, że zmiany dotyczące tajemnicy zawodowej nie dotkną dziennikarzy (Screen: YouTube/Kancelaria Premiera)

Press Club Polska, Towarzystwo Dziennikarskie i Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wyrażają zaniepokojenie planowanymi zmianami w tajemnicy zawodowej, w tym dziennikarskiej. Wspólne stanowisko w sprawie ochrony tajemnicy zawodowej wydali też prawnicy, lekarze i dziennikarze.

Pod koniec września "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w zapowiedzianej przez resort sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu postępowania karnego ma się znaleźć zapis, według którego prokurator będzie mógł wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie, bez pytania sądu o zgodę. Ma to dotyczyć przedstawicieli niektórych zawodów ustawowo zobowiązanych do zachowania tajemnicy, m.in. dziennikarzy, prawników, lekarzy.

Wspólne stanowisko w sprawie ochrony tajemnicy zawodowej wydali prezesi: Press Club Polska, Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej i Naczelnej Rady Lekarskiej. Organizacje te wyraziły "stanowczy sprzeciw wobec prób niszczenia przez polityków tajemnicy zawodowej". "Osłabienie rangi tajemnicy zawodowej poprzez umożliwienie jej uchylenia przez prokuratora, a nie – jak do tej pory przez sąd – doprowadzi do podważenia zasad państwa prawa. Działanie takie odbywać się będzie z pogwałceniem interesu publicznego i praworządności" – podkreślono w stanowisku.

Natomiast Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zwraca uwagę, że konsekwencją tych zmian prawnych byłoby podważenie, zagwarantowanej w Konstytucji RP, tajemnicy komunikowania się, a w odniesieniu do dziennikarzy – także wolności słowa, w sposób niedopuszczalny w praworządnym państwie. "Tajemnica adwokacka i tajemnica radcy prawnego zostały ustanowione dla dobra osób poszukujących ochrony prawnej, a tajemnica dziennikarska – dla dobra osób potrzebujących wsparcia wolnych mediów" – podkreśla organizacja.

Także Towarzystwo Dziennikarskie z "głębokim niepokojem" reaguje na doniesienia o pracach ministerstwa nad zmianą zasad uchylania tajemnic zawodowych. "Przekazanie tak szerokiej władzy śledczym, byłoby uderzeniem nie tylko w dziennikarzy, ale przede wszystkim w ich źródła. Fundamentem relacji dziennikarza z informatorami, często sygnalistami informującymi o patologiach, jest zaufanie. Zaufanie jest systemowo chronione przez tajemnicę dziennikarską, która jest prawem i obowiązkiem dziennikarza" – podkreśla Towarzystwo Dziennikarskie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewniał, że chociaż prace nad zmianami dotyczącymi tajemnicy zawodowej rzeczywiście trwają, to nie dotkną one dziennikarzy.

(GDYJ, 04.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.