Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO: TVP 2 odmawia niepełnosprawnym udziału w teleturniejach

Zastępczyni RPO podkreśla, że TVP powinna organizować programy telewizyjne tak, aby mogły w nich uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami (screen vod.tvp.pl)

Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania, zwróciła się do dyrektora TVP 2 Marcina Wolskiego o wyjaśnienia, dlaczego publiczny nadawca odmawia osobom z niepełnosprawnością mowy udziału w teleturniejach "Jeden z dziesięciu" i "Koło fortuny". 

Sylwia Spurek napisała, że według niepełnosprawnych osób, które zgłosiły chęć uczestnictwa w tych programach TVP 2, lecz nie zostały zakwalifikowane, możliwe jest zrozumienie wypowiadanych przez nich słów. Zastępczyni RPO dodała, że potwierdza to nagranie umieszczone w internecie przez jedną z tych osób, która symulowała swój udział w "Kole fortuny". Spurek podkreśla, że Telewizja Polska powinna organizować programy telewizyjne tak, aby mogły w nich uczestniczyć osoby z niepełnosprawnościami, np. podczas emisji istnieje możliwość dodania napisów dla ułatwienia widzom zrozumienia wypowiedzi. 

Do zamknięcia tego wydania "Presserwisu" nie otrzymaliśmy odpowiedzi Telewizji Polskiej.

(GDYJ, 01.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" TVP po raz kolejny krytykują Nielsena

Prezes TVP Jacek Kurski uważa, że wyniki oglądalności TVP są wyższe od wykazywanych przez Nielsena (fot. Simona Supino/"Press")

"Wiadomości" TVP zarzuciły firmie Nielsen, że utrudnia realizację audytu jej badania oglądalności, zleconego przez publicznego nadawcę. Nielsen odpowiada, że spółka Sadren nie zaakceptowała jeszcze zaproponowanych zasad audytu telemetrii. 

Pod koniec sierpnia TVP wybrała biuro audytorskie Sadren do przeprowadzenia kontroli w Nielsenie w zakresie "sprawdzenia prawidłowości i rzetelności wykonywania badania założycielskiego" i "struktury, rekrutacji, utrzymania, rotacji i funkcjonowania panelu". 

W piątek i w sobotę "Wiadomości" wyemitowały kolejne krytyczne materiały o Nielsenie. – Właśnie mija miesiąc, odkąd audytor wskazany przez TVP bezskutecznie próbuje rozpocząć prace. Nielsen piętrzy trudności, uniemożliwiając niezależną weryfikację pomiaru oglądalności – mówi w materiale Maciej Sawicki, reporter "Wiadomości". 

Nielsen odpowiada, że zarzuty telewizji są nieuprawnione. – Mogą wynikać z braku doświadczenia audytora. Ustaliliśmy na pierwszym spotkaniu, że wspólnie przyjmiemy i zaakceptujemy zasady przeprowadzenia audytu. To jeszcze się nie wydarzyło i nie możemy przejść do części operacyjnej audytu – mówi nam przedstawiciel Nielsena. I dodaje: – Właścicielem panelu jest cały rynek. Musimy mieć pełną gwarancję, że nie dojdzie do żadnego zakłócenia produkcji i transmisji danych dla naszych klientów. 

Jacek Kurski, odkąd w styczniu 2016 roku został prezesem TVP, krytykuje panel Nielsena, bo jego zdaniem wyniki oglądalności telewizji publicznej są wyższe od wykazywanych przez Nielsena. TVP, oprócz wyników Nielsena, posługuje się obecnie też pomiarem MOR (modelem oglądalności rzeczywistej). Wyniki opiera na danych z dekoderów firmy Netia.

(GDYJ, 01.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.