Dział:

Dodano: Wrzesień 27, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W sobotę otwarte mistrzostwa Jury w fotografowaniu

(fot. materiały prasowe)

Do piątku włącznie można zgłaszać się do udziału w konkursie Fotosprint 2018, w którym  zostaną wybrane najlepsze fotografie wykonane w sobotę na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 

Fotosprint 2018 to II otwarte mistrzostwa Jury w fotografowaniu, które odbędą się w okolicach Częstochowy w sobotę 29 września. Jest to konkurs jednodniowy, w którym może wziąć każdy chętny. Jego uczestnicy wybiorą dwa zdjęcia spośród tych, które wykonają tego dnia na terenie dwóch gmin - Mstowa i Olsztyna Jurajskiego. Temat główny konkursu zostanie przedstawiony na rynku we Mstowie o godz. 10. 

Aby wziąć udział, należy najpóźniej w piątek wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej konkursu

Obrady jury poprowadzą Marek Lapis (fotoreporter agencji Forum) oraz Maria Śliwa (wykładowca fotografii). Do wygrania jest m.in. sprzęt fotograficzny firmy Nikon. 

(PAZ, 27.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział:

Dodano: Październik 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Za zabójstwo Kuciaka zleceniodawczyni zapłaciła 70 tys. euro

Sprawcy dokonanego pod koniec lutego zabójstwa słowackiego dziennikarza śledczego Jan Kuciaka otrzymali od zleceniodawczyni tej zbrodni kwotę co najmniej 70 tys. euro - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Bratysławie.

Jeden z nadzorujących dochodzenie prokuratorów, którego tożsamość utajniono, powiedział dziennikarzom, że w gotówce zapłacono 50 tys. euro, a 20 tys. stanowiło umorzenie zaciągniętego wcześniej długu. 

Uczestniczący we wspólnej konferencji prasowej prokuratury i policji słowacki prokurator generalny Jaromir Cziżnar nie wykluczył, że w sprawie tej oprócz obecnych czworga podejrzanych zarzuty usłyszą także inne osoby. 

27-letni Kuciak i jego 27-letnia narzeczona Martina Kusznirova zostali zastrzeleni 21 lutego w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Przed śmiercią Kuciak pracował nad materiałami dotyczącymi powiązań między osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią.

Czworo podejrzanych o współudział w zabójstwie zatrzymano w czwartek i piątek, a w niedzielę sąd zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Według prokuratury są to sam zabójca, zleceniodawczyni zbrodni, pośrednik i pomocnik. 

"Dowody, jakie mamy do dyspozycji, są moim zdaniem bardzo mocne. Na razie jest to wciąż »zaledwie« na etapie postawienia zarzutów, zatem nadmierny optymizm nie byłby na miejscu. Da się z dużym prawdopodobieństwem założyć, że sprawa ta zostanie doprowadzona do pomyślnego końca" - powiedział Cziżnar. 

Nie odnaleziono broni, z której zabito Kuciaka i jego narzeczoną

Dochodzenie ma wyjaśnić, kto pomógł zleceniodawczyni zabójstwa Alenie Zs. w opłaceniu zbrodni. „Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to ona wypłaciła pieniądze, ale nie wiemy, skąd  pieniądze pochodziły ” - mówił na konferencji prasowej jeden z dwóch nadzorujących śledztwo prokuratorów prokuratury specjalnej. Ich personaliów nie podano, a operatorzy telewizyjni i fotoreporterzy nie mogli kierować obiektywów na ich twarze.

Jak podawały wcześniej słowackie media, zleceniodawczynią zbrodni miała być bizneswoman Alena Zsuzsova, pracująca jako tłumaczka z włoskiego dla przedsiębiorcy Mariana Kocznera, który przebywa obecnie w areszcie w związku z inną sprawą. 

Według Cziżnara, zabójcy zlecono tylko zastrzelenie Kuciaka, a Kusznirova była przypadkową ofiarą, która znalazła się "w niewłaściwym czasie na niewłaściwym miejscu". 

Podane przez prokuraturę inicjały domniemanego bezpośredniego sprawcy zabójstwa zgadzają się z osobą byłego policyjnego śledczego Tomasza Szabo, prezentowanego już wcześniej przez słowackie media jako podejrzany o zamordowanie Kuciaka. 

Jako pomagający zabójcy na miejscu zbrodni kierowca zatrzymany został Miroslav M. Podejrzany o pośrednictwo między nimi a Aleną Zs. przedsiębiorca Zoltan A. podjął współpracę z policją. „Oszacował skalę naszej wiedzy z nim związanej i zdecydował się być bardziej gotowym do współpracy z organami ścigania” – powiedział nadzorujący dochodzenie prokurator. To właśnie Zoltanowi A. Alena Zs. umorzyła 20 tys. euro długu. 

Specjalna jednostka policji NAKA zatrzymała w czwartek w mieście Kolarovo w powiecie Komarno trzech podejrzanych o współudział w zabójstwie Kuciaka mężczyzn, a w piątek w Komarnie także Alenę Zs. W trakcie tej akcji znaleziono dwie sztuki broni, magazynek i nabój noszący indywidualne cechy zgodności z magazynkiem użytym przez zabójcę - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej dowódca NAKA Branislav Zurian. Dodał, że przejęto także telefon komórkowy i trzy samochody, które według policji wykorzystano przy zabójstwie. 

Nie odnaleziono jednak dotąd pistoletu kalibru 9 mm, z którego zastrzelono Kuciaka i Kusznirovą - zaznaczył na konferencji prasowej prezydent (komendant główny) słowackiej policji Milan Luczansky. 

(PAP, 01.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.