Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 13, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Inicjatorzy akcji #zSzacunkiemPrzezSwiat piszą do Cejrowskiego

Pod apelem do Wojciecha Cejrowskiego podpisało się blisko 200 osób (screen YouTube/WojciechCejrowski)

Inicjatorzy akcji #zSzacunkiemPrzezSwiat, wśród nich podróżnicy, pisarze, reporterzy i blogerzy, napisali list otwarty do Wojciecha Cejrowskiego. Apelują, by Cejrowski wziął większą odpowiedzialność za to, „jak podróżuje i jak o swoich podróżach opowiada”.

Inicjatorzy akcji informują, że napisali list do Wojciecha Cejrowskiego, w którym poprosili o zmianę narracji jego opowieści. Odpowiedzi nie otrzymali, dlatego postanowili list opublikować. 

Podkreślają, że akcja #zSzacunkiemPrzezSwiat nie jest wymierzona w konkretną osobę. „Jednak trudno ukryć, że zainspirował nas do niej Wojciech Cejrowski. W prywatnych rozmowach w gronie osób podróżujących często (reportersko, dziennikarstwo ale i prywatnie) po świecie, zauważyliśmy, że narracja przez niego prowadzona w opisywaniu świata bardziej dzieli, niż jednoczy” - podają.

„Osoba znana i publicznie rozpoznawalna, ale przy tym szerząca w swojej narracji podróżniczej europocentryczne podejście do odwiedzanych miejsc, krytykę odmiennych religii, homofobię i ksenofobię w stosunku do ludzi mających odmienne poglądy, zamiast podkreślać zalety, jakie z tych różnic płyną, wykorzystuje je do budowania swojego wizerunku i manipulowania przekazem medialnym” - piszą pomysłodawcy akcji.

Pod apelem do Cejrowskiego podpisało się blisko 200 osób ze świata podróży i reportażu - zarówno bardzo znanych jak i początkujących. Wśród sygnatariuszy są m.in.: Elżbieta Dzikowska, Jacek Hugo-Bader, Andrzej Stasiuk, Bartek Sabela i Krzysztof Gonciarz. 

Założony w czwartek fanpage w ciągu kilku godzin polubiło tysiąc osób, a post z listem do Cejrowskiego miał ponad 1,5 tys. udostępnień.  

Cały list znajduje się poniżej:

Wojciech Cejrowski, znany m.in. z serii programów "Boso przez świat", występuje w roli komentatora w czwartkowych wydaniach programu "Minęła dwudziesta" w TVP Info, a w Programie III Polskiego Radia prowadzi "Audycję podzwrotnikową".

RAQ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.