Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 12, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Utrzymano wyrok 12 lat więzienia dla ukraińskiego dziennikarza

Suszczenko w czasie procesu nie przyznał się do winy i prosił o uniewinnienie (screen: Youtube.com/Россия 24)

Sąd Najwyższy Rosji w środę utrzymał w mocy wyrok 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenki skazanego za szpiegostwo.

Suszczenko, korespondent ukraińskiej agencji Ukrinform w Paryżu, został zatrzymany we wrześniu 2016 roku w Moskwie, gdy podczas urlopu przyjechał do stolicy Rosji w odwiedziny do krewnych. Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji uznała, że jest on funkcjonariuszem ukraińskiego wywiadu wojskowego w stopniu pułkownika i oskarżyła go o szpiegostwo.

FSB utrzymywała, że Suszczenko "zbierał informacje, stanowiące tajemnicę państwową, o działaniach sił zbrojnych i Gwardii Narodowej Rosji", a przekazanie owych informacji za granicę "mogło zaszkodzić zdolnościom obronnym państwa".

Proces dziennikarza rozpoczął się w marcu. Materiały sprawy zostały opatrzone klauzulą "ściśle tajne". Suszczenko w czasie procesu, który toczył się za zamkniętymi drzwiami, nie przyznał się do winy i prosił o uniewinnienie.

Władze Ukrainy uznały oskarżenia wobec Suszczenki za sfingowane i zapewniły, że dziennikarz nie ma związku ze służbami wywiadowczymi. 

Z apelem do Rosji o uwolnienie Suszczenki zwracali się deputowani Parlamentu Europejskiego, członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i międzynarodowe organizacje dziennikarskie.

(PAP, 12.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 12, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Robert Mazurek społecznym rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

Robert Mazurek prowadzi poranne rozmowy w RMF oraz publikuje wywiady w magazynie "DGP"(screen: Youtube.com/Fakty RMF FM)

Dziennikarz i felietonista Robert Mazurek został społecznym rzecznikiem największego w Polsce towarzystwa naukowego onkologów.

"Jeżeli tylko mogę się przydać w budowaniu kampanii społecznych mających na celu ograniczenie chorób nowotworowych, a przede wszystkim poprawę sytuacji osób cierpiących na raka, to podejmuję się tego zadania" – powiedział Mazurek.

Przyznał, że na pozytywną decyzję o przyjęcia funkcji rzecznika społecznego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wpłynęły jego osobiste doświadczenia. "Moja córka była chora na raka, także moja mama walczyła z tą chorobą. Na szczęście wszystko jest już dobrze, ale tym bardziej zdaję sobie sprawę z tego, czym jest choroba nowotworowa" – wyjaśnił dziennikarz.

Mazurek będzie pełnił tę funkcję społecznie, nie rezygnując z aktywności dziennikarskiej. "Nie chcę, aby moje słowa zabrzmiały patetycznie, ale kiedy otrzymałem tę propozycję, to po prostu nie mogłem odmówić" – dodał.

Robert Mazurek pracował w wielu tytułach prasowych (m.in. "Życie", "Wprost", "Dziennik", "Rzeczpospolita"), prowadził talk show w TVP 1, obecnie oprócz porannych rozmów w RMF publikuje wywiady w magazynie "Dziennika Gazety Prawnej". Ponadto hobbystycznie pisze felietony o winach i wykłada dziennikarstwo. 

(PAP, 12.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.