Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Skorpion”

Press

Krzysztof Wójcik

Muza
Warszawa 2018 

Paweł Tuchlin, seryjny morderca, któremu milicjanci dali pseudonim „Skorpion”, paraliżował Gdańsk i pomorskie wsie na przełomie lat 70. i 80. Skazano go dopiero w 1985 roku. Wcześniej milicja na Wybrzeżu miała na głowie inne problemy. Za poszczególne brutalne napaści na tle seksualnym za kratki trafiali lokalni pijaczkowie, którzy już po pierwszych przesłuchaniach brali na siebie winę przekonani argumentem milicyjnej pałki. 

Tropem „Skorpiona” po latach poszedł Krzysztof Wójcik. Doświadczony reporter, dwukrotny laureat nagrody Grand Press, przekopał tony akt, rozmawiał z bliskimi ofiar i funkcjonariuszami zajmującymi się sprawą. Ujawnia to, do czego komunistyczne władze nie chciały się przyznać: że milicja miała „Skorpiona” w rękach już w 1980 roku. Prosty robotnik z Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego wykiwał przesłuchujących, skutecznie odgrywając niegroźnego złodziejaszka. Przełom w śledztwie nastąpił dopiero, gdy towarzysze z Warszawy zorientowali się, że na Pomorzu grasuje seryjny morderca, z którym MO sobie nie radzi. Powołano specgrupę doświadczonych śledczych, a schwytanie Tuchlina stało się równie priorytetowe, jak Bogdana Borusewicza, jednego z liderów Solidarności.

Dzięki dokumentacyjnej pracy autora „Skorpiona” poznajemy z kilku perspektyw: jego zeznań złożonych w śledztwie, relacji świadków, bliskich ofiar oraz milicjantów. Powstała historia wyśmiewanego przez koleżanki „strażaka”, o którym wszyscy w okolicy wiedzieli, że się moczy; chłopaka z wielodzietnej rodziny bitego przez ojca pijaka, wreszcie męża i ojca, który po zmroku przeobraża się w „Skorpiona”. Kolejna historia non-fiction, którą czyta się jak powieść.

Jan Rakoczy

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Audyt”

Press

Jacek Hugo-Bader

Wydawnictwo Agora, Warszawa 2018
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018

Andrzej, zwany Panem Hossem, niemłody już juhas z Polany Caryńskiej w Bieszczadach, jest przekonany, że nadal rośnie. W związku z tym zapobiegawczo kupił sobie trochę za duże buty, żeby zbyt szybko nie zrobiły się ciasne. Buty szybko jednak zaczęły go cisnąć. „Zdzieram, kurwa, skarpetkę, a tam pazury takie, że aż się pod spód pozawijały” –  wyjaśnia Jackowi Hugo-Baderowi. Pan Hoss trafił do więzienia, ale wcześniej jeszcze napadła na niego niedźwiedzica. Historię Pana Hossa autor umieścił w rozdziale „Bandyci. Czyli widmo wolności”. Tak jak wielu interesujących ludzi, których spotkał w czasie swojej reporterskiej podróży do przeszłości. Wraca bowiem do bohaterów swoich reportaży i przeprowadza tytułowy „Audyt”: co się u nich wydarzyło przez nieraz nawet ponad 25 lat. Na przykład odwiedza bohaterów reportażu „Porwanie” z 1991 roku. Kamilę opisywał jako dziewczynkę, córkę bogacza z Ostrowca Świętokrzyskiego, porwaną przez właścicielkę drogerii Wiesławę P. Po latach okazało się, że gdy ojciec Kamili zmarł, rodzina majątek szybko roztrwoniła, zaczęły się problemy z alkoholem, Kamila urodziła córkę, która była gwałcona przez konkubenta matki Kamili. Hugo-Bader pisze też o więźniach ze szczytów grypserskiej arystokracji, którzy po zakończeniu wyroku nie potrafili poradzić sobie na wolności; o anarchistach próbujących zostać terrorystami. Jednym z narzędzi reportera jest w tej książce brutalny język, jakim posługują się bohaterowie. 

Ta książka to również audyt przemian w naszym kraju. Reporter nie patrzy na nie z perspektywy teorii socjologicznych, tylko ulicy, na której siedzi, lub wiejskiego sklepu, pod którym pije piwo z miejscowymi. Tą metodą posługuje się od lat.

(MAK, 04.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.