Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana”

Press

Anna Gielewska, Marcin Dzierżanowski

Znak Horyzont
Kraków 2018

Na temat Antoniego Macierewicza zapisano tony papieru, ale dotychczas nikt nie spróbował przedstawić jego sylwetki w książce typowo reporterskiej. A przecież to postać wywołująca tak silne emocje, że ci, którzy go znają, albo milczą, bo boją się o nim mówić, albo dzielą się z reporterami barwnymi opowieściami o jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków. Autorzy wykonali solidną reporterską robotę. Dotarli m.in. do człowieka, o którego istnieniu mało kto wie, czyli brata Antoniego – Wojciecha. Na jednym z warszawskich targów sprzedaje on miód ze swojej pasieki. Wojciech Macierewicz przyznał w rozmowie z reporterami „Wprost”, że do tej pory media jakoś go nie niepokoiły. „Tylko raz na bazar przyszedł ktoś z gazety, ale Wojciech uznał, że to tytuł lewicowy, i rozmowy nie było” – czytamy w książce. 

Jej siłą są właśnie liczne rozmowy z ludźmi, którzy zetknęli się z Macierewiczem na różnych etapach jego życia – pracowali z nim, obserwowali go, krytykowali lub podziwiali, a potem często zmieniali zdanie. Po raz kolejny okazuje się, że nie trzeba wcale badać tajnych dokumentów dotyczących polityka, żeby się o nim czegoś nowego dowiedzieć – wystarczy rozmawiać z ludźmi. Fakt, że w odpowiedzi na prośbę o rozmowę z samym Antonim Macierewiczem autorzy usłyszeli tylko trzaśnięcie zamykanych drzwi rządowej limuzyny, nie zaszkodził tej książce.

Czytelnicy nie powinni się spodziewać historii o prymitywnym szaleńcu. Zawiodą się też ci, którzy oczekują tu twardych dowodów np. na współpracę Macierewicza z Rosjanami. Do takich dowodów autorzy nie dotarli. Opisali za to ciekawe przypadki działań Macierewicza, które w czasach III RP często jakoś tak się składały, że zwykle były na rękę Kremlowi. 

Plusem tej książki jest umiejętne osadzenie jej bohatera na fascynującym tle, jakim jest historia Polski od czasów komunistycznych, gdy powstawała opozycja demokratyczna, po transformację ustrojową i teraźniejszość. Z książki wyłania się obraz interesujących powiązań, zależności, ale też urazów między ludźmi, którzy dziś mają wpływ na losy Polski. Po lekturze historii o Macierewiczu inaczej się patrzy nie tylko na niego, ale na całą polską politykę.

(MAK, 04.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.