Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 03, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Teleskop" TVP Poznań na wojnie ze środowiskami LGBT

Agata Wojtkowiak zapowiada w "Teleskopie" materiał Anny Molskiej o Marszu Równości (screen: Poznan.tvp.pl)

Materiały emitowane w "Teleskopie", programie informacyjnym poznańskiego ośrodka TVP, dotyczące Marszu Równości i mniejszości seksualnych, mają wymowę homofobiczną i są zideologizowane – oceniają poznańscy dziennikarze.

Choć na materiał "Teleskopu" wyemitowany w przeddzień i w dniu Marszu Równości w Poznaniu (11 sierpnia) wpłynęło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 39 skarg, poznański ośrodek TVP emituje kolejne materiały wymierzone przeciwko środowiskom LGBT.

Według Marcina Kąckiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej", TVP Poznań prowadzi zideologizowaną kampanię informacyjną. - Wykluczanie społeczności LGBT w tak otwarty sposób to jest mowa pogromowa i przekroczenie kolejnej granicy. Kierownictwo TVP Poznań czuje na to przyzwolenie ze strony centrali - mówi Kącki.

Podobnie komentuje materiały "Teleskopu" Piotr Żytnicki z poznańskiej redakcji "GW". - Materiały mają wymowę homofobiczną. To wynik poglądów i przekonań kierownictwa tego ośrodka TVP i redakcji "Teleskopu". To nie jest praca dziennikarska, to jest prowadzenie wojny ideologicznej - ocenia Żytnicki.

Przypomnijmy, że dziennikarka Anna Molska w "Teleskopie" przy okazji Marszu Równości cytowała, bez komentarza, takie wpisy internautów, jak: "Co za spedalone miasto!" czy "pedalskie flagi". Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, nazwano "tęczowym Jacusiem" i "popaprańcem". Molska zacytowała też w materiale wypowiedź ks. Dariusza Oko, który twierdzi, że geje mają średnio 500 partnerów seksualnych.

Były dziennikarz poznańskiego ośrodka, zwolniony przez Agatę Ławniczak, dyrektorkę TVP Poznań, zwraca uwagę, że wiele materiałów w "Teleskopie" obarczonych jest podstawowymi błędami warsztatowymi: - Przecieram oczy ze zdumienia. To nie są materiały dziennikarskie, tylko paszkwile. - I dodaje: - Zrobiono czystkę i wyrzucono wielu dziennikarzy i wydawców w krótkim czasie. Wiele osób, które pracują teraz w "Teleskopie", przyszło z ulicy bez żadnego doświadczenia. Szybko je przyuczono i niestety teraz robią to, co robią.

Kierownictwo TVP Poznań rozstało się m.in. z Dariuszem Klincewiczem, Anną Przewoźniak, Krzysztofem Czubem, Piotrem Wielickim i Krzysztofem Skrzypkiem. Od prowadzenia "Teleskopu" odsunięty został Dariusz Nowakowski, a od wydawania Dorota Knopp-Dolata.

Szefem "Teleskopu" jest Roman Wawrzyniak, a dyrektorem TVP Poznań Agata Ławniczak.

- Po tym, jak na materiały "Teleskopu" wpłynęły liczne skargi do KRRiT, nie było żadnych prób wyjaśnienia tej sprawy. Kierownictwo TVP nie widzi samowoli poznańskiego ośrodka. Zacytowano na antenie homofobiczne komentarze i nic – mówi Piotr Żytnicki.

Agata Ławniczak kieruje poznańskim ośrodkiem telewizji publicznej od marca 2016 roku. TVP Poznań kierowała już w latach 1994-1996. Później była m.in. szefem redakcji publicystyki i reportażu TVP 1 oraz kierownikiem programu regionalnego w TVP Poznań. Roman Wawrzyniak został szefem "Teleskopu" w październiku 2016 roku. Do TVP Poznań przeszedł z poznańskiej telewizji WTK, której był redaktorem naczelnym od 2007 roku. Wcześniej był dziennikarzem radiowym.

Dyrekcja TVP Poznań nie odpowiedziała na pytania "Presserwisu".

KRRiT zapowiedziała, że skieruje do TVP Poznań prośbę o nagrania materiałów i zajęcie stanowiska, a następnie zbada, czy zarzuty są zasadne i czy nie doszło do naruszenia przepisów. Poznańskiemu oddziałowi TVP grozi upomnienie lub kara pieniężna. Sytuacją w poznańskim ośrodku 18 września zajmie się rada programowa TVP Poznań.

(GDYJ, 03.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.