Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes Polskiego Radia: nie przedstawiono mi powodów zawieszenia

Sprawą zawieszenia Jacka Sobali ma się zająć Rada Mediów Narodowych (screen: Youtube.com/Gazeta Polska VD)

Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala twierdzi, że nie przedstawiono mu żadnych powodów decyzji o jego zawieszeniu. Przewodniczący rady nadzorczej zapowiadał ich upublicznienie. W Polskim Radiu ruszyła już giełda nazwisk, kto może zostać nowym prezesem spółki.

Rada nadzorcza w poniedziałek 6 sierpnia zawiesiła Jacka Sobalę w obowiązkach prezesa Polskiego Radia. Do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowała swojego przewodniczącego Andrzeja Rogoyskiego.

Rogoyski w środę 8 sierpnia w obecności przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego na spotkaniu z dyrektorami poinformował, że powody zawieszenia zostaną ujawnione. 

Nasi rozmówcy z Polskiego Radia uważają, że rada nadzorcza chciała, aby Jacek Sobala sam złożył rezygnację - kiedy tego nie zrobił, podjęła uchwałę o jego zawieszeniu.

W piątek 10 sierpnia w serwisie Wpolityce.pl ukazał się wywiad z Jackiem Sobalą, w którym zapewniał, że nie przedstawiono mu żadnych powodów zawieszenia. "Uchwała, którą mi wręczono, zawiera tylko sformułowanie, że to z ważnych powodów, ale gdy poprosiłem o rozwinięcie tego skrótu i choćby słowo uzasadnienia, nie potrafiono tego zrobić" - powiedział Sobala. Ujawnił też, że złożył wniosek o odwołanie członka zarządu Mariusza Staniszewskiego na prośbę Czabańskiego i Rogoyskiego. Czabański temu zaprzecza.

Sprawą zawieszenia prezesa Polskiego Radia ma się zająć w najbliższym czasie Rada Mediów Narodowych. Termin najbliższego posiedzenia nie został jeszcze wyznaczony. Mało prawdopodobne jest jego zwołanie jeszcze w sierpniu. Spotkania RMN odbywają się przeważnie w trakcie posiedzeń Sejmu - najbliższe zaplanowano w dniach 11-14 września.

Jak poinformował serwis Wirtualnemedia.pl, zarząd (Andrzej Rogoyski i Mariusz Staniszewski) odwołał ze stanowiska dyrektora biura ds. korporacyjnych Magdalenę Lenart-Zalewską. Lenart-Zalewska trafiła do spółki po tym, jak prezesem został Jacek Sobala - wcześniej pracowała z nim w TVP Warszawa.

Pracownicy Polskiego Radia zastanawiają się, kto może zostać nowym prezesem Polskiego Radia. Jednym z wymienianych przez naszych rozmówców kandydatów jest Tomasz Wybranowski, który w 2017 roku startował w konkursie RMN na prezesa Polskiego Radia. Tomasz Wybranowski współpracuje z Radiem Wnet i irlandzkim radiem Near FM. Za prezesury Barbary Stanisławczyk krótko był dyrektorem Polskiego Radia dla Zagranicy. Z Wybranowskim nie udało nam się skontaktować.

(KOZ, 16.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.