Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

NBP wycofał plakat po zarzutach o plagiat

"Bezczelne" - skomentowała sytuację Malika Favre (Screen: Twitter/@malikafavre)

Narodowy Bank Polski zaprzestał korzystania z grafiki zapowiadającej widowisko „Wolność we krwi”, bo francuska ilustratorka zarzuciła instytucji plagiat.

Malika Favre, francuska ilustratorka współpracująca m.in. z „New Yorkerem”, opublikowała na Twitterze post, w którym zamieściła swoją pracę oraz przypominający ją plakat NBP. „Narodowy Bank Polski wykorzystuje rażącą kopię mojej ilustracji z 2015 roku na BAFTA w swojej kampanii online i na plakatach w całej Warszawie. Bezczelne” - napisała Favre. BAFTA to Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych organizująca coroczne gale filmowe z nagrodami (zawsze przed Oscarami).

Na stronie internetowej NBP wspomniany przez ilustratorkę plakat został zastąpiony inną grafiką, ale jeszcze w czwartek w kilku serwisach zapowiadających zaplanowane na 15 sierpnia widowisko „Wolność we krwi” ciągle była dostępna poprzednia grafika.

„Narodowy Bank Polski z zaskoczeniem przyjął informację dotyczącą jednej z grafik zapowiadających widowisko »Wolność we krwi« i wyraża w tej sprawie ubolewanie. W zaistniałej sytuacji NBP zaprzestał korzystania ze wspomnianej grafiki. Jeżeli okaże się to zasadne, zostaną podjęte inne działania, w tym także stosowne kroki prawne” - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie NBP.

(PAZ, 10.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W areszcie pozostaje dwoje białoruskich dziennikarzy

(fot. Pixabay.com)

W związku z tzw. sprawą BiełTA w areszcie pozostaje jeszcze dwoje dziennikarzy – poinformowała agencja BiełaPAN. Są to naczelna agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna i korespondent DW Pauluk Bykouski. W nocy z aresztu zwolniono dziennikarkę Tacjanę Karawienkową.

Karawienkowa poinformowała BiełaPAN, że została zwolniona ok. godz. 23.20 czasu białoruskiego (22.20 czasu polskiego) w czwartek. W piątek o godz. 11.00 ma się stawić na przesłuchanie. Podobnie jak pozostali przesłuchiwani, Karawienkowa musiała podpisać zobowiązanie do zachowania tajemnicy śledztwa.

Większość dziennikarzy i redaktorów niezależnych mediów, którzy w ramach "sprawy BiełTA" byli osadzeni w areszcie, wyszła na wolność jeszcze w czwartek wieczorem. Komitet Śledczy wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, że podejrzanych zwolniono w związku z zakończeniem pilnych czynności śledczych. W rozmowie z portalem TUT.by przedstawiciel KŚ poinformował, że dziennikarze nie byli "aresztowani", lecz – „zatrzymani”.

Na wolność wyszli w czwartek dziennikarz Alaksiej Żukau z tygodnika "Biełarusy i Rynak" i dziennikarki portalu TUT.by Halina Ułasik, Hanna Kałtyhina oraz Hanna Jermaczonak, a także naczelna tej redakcji – Maryna Zołatawa.

W areszcie pozostają jeszcze – jak podał portal Naviny.by – zatrzymana w czwartek rano naczelna BiełaPAN Iryna Leuszyna oraz Pauluk Bykouski, miński korespondent Deutsche Welle, którego zatrzymano w środę.

Rewizje i zatrzymania dziennikarzy zaczęły się na Białorusi we wtorek rano. Komitet Śledczy na podstawie zawiadomienia państwowej agencji BiełTA wszczął postępowanie, w którym zarzuca dziennikarzom i redaktorom niezależnych mediów oraz przedstawicielom innych podmiotów nielegalne korzystanie z płatnych serwisów BiełTA za pomocą cudzych haseł i narażenie tej agencji na straty.

O uwolnienie dziennikarzy i poszanowanie wolności słowa i pracy dziennikarzy apelowały już m.in. Unia Europejska, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze.

MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazało, że "sprawa nie ma żadnego związku ze swobodą słowa i pracy dziennikarskiej".

(PAP, 10.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.