Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minister Ziobro chce wyższe kary dla Najsztuba za spowodowanie wypadku

Piotr Najsztub (fot. archiwum Press)

"Wypadki się zdarzają, ale Polacy oczekują, że prawo będzie równe dla wszystkich" - napisał na Facebooku minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wyroku ws. dziennikarza Piotra Najsztuba. Prokuratura wniosła sprzeciw od wyroku "z powodu rażącej niewspółmierności kary".

Pod koniec lipca Sąd Rejonowy w Piasecznie wydał wyrok nakazowy w sprawie przeciwko dziennikarzowi Piotrowi Najsztubowi. Sąd skazał go za spowodowanie wypadku drogowego na karę grzywny w wymiarze 200 stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na 30 zł (łącznie 6 tys. zł – PAP), nadto orzekł na rzecz pokrzywdzonej nawiązkę w kwocie 10 tys. zł i zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty postępowania (5942,02 zł).

W środę minister Zbigniew Ziobro na Facebooku napisał, że dziennikarz "potrącił kobietę na pasach, a do tego nie miał ani uprawnień do prowadzenia auta, ani aktualnych badań technicznych samochodu, ani nawet ubezpieczeniowej polisy". "Takim zachowaniem okazywał rażące lekceważenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wypadki się zdarzają, ale Polacy oczekują, że prawo będzie równe dla wszystkich bez względu na to, czy sprawca to osoba znana czy nie..." - podkreślił prokurator generalny.

W komunikacie przesłanym w środę PAP przez Prokuraturę Krajową poinformowano, że prokurator wniósł sprzeciw wobec wyroku z powodu "rażącej niewspółmierności kary, z uwagi m.in. na to, że oskarżony w chwili zdarzenia nie miał aktualnego badania technicznego pojazdu, pojazd ten był technicznie niesprawny, nie miał nadto aktualnej ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz od 30 czerwca 2009 r. Piotr N. miał zatrzymane w trybie administracyjnym prawo jazdy kat. B".

Według prokuratury są to okoliczności, które wskazują, że Piotr Najsztub "przejawia lekceważący stosunek do obowiązujących przepisów drogowych i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego"

Wypadek, o którego spowodowanie oskarżono Piotra Najsztuba, miał miejsce 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornie. Dziennikarz potrącił na pasach 77-letnią kobietę, która z obrażeniami trafiła do szpitala.

(PAP, 08.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.