Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Sobala zawieszony w czynnościach prezesa zarządu Polskiego Radia

Jacek Sobala kierował Polskim Radiem od marca 2017 roku (Screen Youtube.com/Gazeta Polska VD)

Rada nadzorcza Polskiego Radia SA zawiesiła w czynnościach Jacka Sobalę, dotychczasowego prezesa zarządu. Jego obowiązki przejmie czasowo Andrzej Rogoyski. 

W komunikacie przesłanym do mediów podkreślono, że dalsze decyzje władz Polskiego Radia leżą w kompetencjach Rady Mediów Narodowych. Tylko ten organ może odwołać Sobalę ze stanowiska lub go przywrócić.

Jacek Sobala został prezesem Polskiego Radia w marcu 2017 roku. W przeszłości był m.in. dyrektorem Trójki, Radia Bis, kierował TVP Warszawa, był również związany z telewizją Puls, Radiem PiN i Tok FM.

(PAZ, 07.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: RADIO

Dodano: Sierpień 08, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Sobala raczej nie wróci do kierowania Polskim Radiem

Jacek Sobala został zawieszony w nocy z poniedziałku na wtorek. Do kierowania Polskim Radiem raczej nie wróci (screen z YouTube/Gazeta Polska VD)

Pracownicy Polskiego Radia są zaskoczeni zawieszeniem prezesa Jacka Sobali przez radę nadzorczą spółki, choć od dawna wiedzą o jego konflikcie z członkiem zarządu Mariuszem Staniszewskim. Według portalu Onet.pl rada nadzorcza od dłuższego czasu miała zastrzeżenia do sposobu, w jaki kierował radiem.

Rada nadzorcza o zawieszeniu Jacka Sobali zdecydowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy do siedziby radia wzywano dyrektorów. Polskie Radio nie podało powodów decyzji rady nadzorczej. Onet.pl podał, że Sobali zarzucano konfliktowość i brak wizji rozwoju publicznego radia. Rada do czasowego pełnienia obowiązków prezesa oddelegowała swojego przewodniczącego Andrzeja Rogoyskiego. ”Dalsze decyzje dotyczące władz Polskiego Radia leżą w kompetencjach Rady Mediów Narodowych” - napisała spółka w komunikacie.

- Jesteśmy zaskoczeni - mówi jeden z pracowników Polskiego Radia. Jeszcze w zeszłym tygodniu Jacek Sobala występował na konferencji poświęconej serwisow Niepodlegla.polskieradio.pl.

Wśród powodów, które mogły przyczynić się do zawieszenia Sobali, w radiu wymienia się m.in. spadającą słuchalność głównych anten i wysokie koszty organizacji festiwalu ”Lata z radiem”, który odbędzie się za kilkanaście dni w Gdyni.

Z naszych informacji wynika, że zarówno prezes Jacek Sobala, jak i członek zarządu Mariusz Staniszewski składali na siebie wnioski do rady nadzorczej o zawieszenie. - Konflikt między nimi narastał - opowiada inny dziennikarz.

- Gdyby to była wygrana członka zarządu, nikt z rady nadzorczej nie zostałby oddelegowany. Staniszewski mógłby sam kierować radiem - uważa Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych. - Skoro tak się nie stało, to oznacza, że nie ma mocnej pozycji - dodaje. Braun spekuluje: - Albo stało się coś, że dłuższa obecność prezesa w gabinecie i jego uprawnienia groziłyby katastrofą dla Polskiego Radia, albo jest to kolejna wojna pomiędzy frakcjami w PiS.

Jak relacjonuje jeden z naszych rozmówców, Mariusz Staniszewski podczas wtorkowego kolegium programowego zapowiedział, że w firmie nie będzie żadnej rewolucji.

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych przekonuje: - Spółka Polskie Radio ma stabilne kierownictwo z doświadczonym prawnikiem Andrzejem Rogoyskim na czele i w pełni wykonuje swoje statutowe cele.

Na razie nie wiadomo, kiedy RMN zajmie się sprawą. - Termin posiedzenia nie jest jeszcze wyznaczony - informuje Czabański. To Rada Mediów Narodowych może odwołać władze mediów publicznych. Oddelegowanie członka rady nadzorczej do zarządu nie może trwać dłużej niż trzy miesiące.

- To kolejny przypadek, kiedy Rada Mediów Narodowych nawet przez PiS jest traktowana jako do niczego niepotrzebna - komentuje Juliusz Braun. - Jeśli są jakieś sprawy czy wątpliwości, powinny być zgłoszone do Rady Mediów Narodowych - Rada wysłuchałaby prezesa, a następnie podjęła decyzję o odwołaniu albo nie - uważa.

Według naszych rozmówców mało prawdopodobny jest powrót Jacka Sobali do kierowania Polskim Radiem. Jeden z dziennikarzy relacjonuje, że dyrektor Programu I Michał Mońko mówił na porannym kolegium iż zorganizowany zostanie konkurs na stanowisko prezesa.

Jacek Sobala został prezesem Polskiego Radia w marcu 2017 roku. Wymienił m.in. dyrektorów radiowej Jedynki, Trójki i Informacyjnej Agencji Radiowej. W przeszłości był m.in. dyrektorem Trójki, Radia Bis, TVP Warszawa, był również związany z telewizją Puls, Radiem PiN i Tok FM.

Z Jackiem Sobalą i Andrzejem Rogoyskim nie udało nam się we wtorek skontaktować.

(KOZ, 08.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.