Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP usunęła depeszę, jej autor uznaje to za cenzurę i odchodzi z agencji

W depeszy z 24 maja prezes NBP Adam Glapiński wypowiada się krytycznie o przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (screen: Bankier.pl)

Kierownictwo Polskiej Agencji Prasowej usunęło z serwisu depeszę, w której prezes NBP krytykował projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. "To był odgrzewany kotlet" - tłumaczy prezes PAP. Jednak autor tekstu uznaje to za cenzurę i w proteście odchodzi z agencji.

Chodzi o depeszę z 24 maja pt. "Wyeliminowanie głównych słabości projektu PPK wymagałoby daleko idących zmian – Glapiński". Prezes Narodowego Banku Polskiego  Adam Glapiński wypowiada się w niej krytycznie o projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Depesza była publikowana przez różne serwisy, m.in. Bankier.pl i Polskieradio.pl.

Dlaczego tekst zniknął z serwisu PAP Biznes? - Nie była to korekta ani wycofanie depeszy, ale skasowanie jej na wyraźne polecenie kierownictwa firmy - mówi autor materiału Aleksander Pudłowski. - Kasowanie depesz prowadzi do najpodlejszej odmiany cenzury, jaką jest autocenzura i proces ten już ma w agencji miejsce - dodaje Pudłowski.

W PAP zdarza się, że depesze są wycofywane z publikacji, ale potem wracają do serwisu w nowej wersji. Tekst Pudłowskiego został natomiast bezpowrotnie skasowany. Autor próbował się dowiedzieć od prezesa PAP Wojciecha Surmacza, dlaczego jego depesza została usunięta. - Po tygodniu oczekiwania na odpowiedź klarowne stało się dla mnie, że nie nadejdzie ona nigdy, więc wystąpiłem z wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę – mówi Pudłowski.

Surmacz tłumaczy "Presserwisowi", że teksty PAP są usuwane w "szczególnych wypadkach" - np. kiedy są źle napisane pod względem warsztatowym lub gdy dziennikarz nie dochowa należytej staranności. - W tym wypadku chodziło o to, że to było powtórzenie depeszy, która ukazała się w serwisie kilka tygodni wcześniej. Użyto w niej dokładnie takich samych wypowiedzi prezesa NBP. To był tzw. odgrzewany kotlet. Nie możemy sobie pozwalać na niską jakość - argumentuje prezes PAP.

Pudłowski broni się, że jego depesza opierała się na materiałach opublikowanych 24 maja na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji. - Jednym z moich zadań w redakcji było relacjonowanie przebiegu procesu legislacyjnego i robiłem to w najlepszy znany mi sposób. To, że Narodowy Bank Polski w nowym komentarzu podtrzymuje swoje krytyczne uwagi do projektu o takiej wadze i oddziaływaniu społecznym, uznałem za istotną informację, której w żadnym stopniu nie można nazwać powieleniem - mówi Pudłowski.

W redakcji biznesowej PAP pracował on ponad trzy lata. Zajmował się makroekonomią. Do pracowników agencji rozesłał pożegnalny list, w którym napisał: "Chcę wierzyć, że moja historia jest odosobniona i podobne sytuacje nie zdarzają się innym dziennikarzom. Moje odejście traktuję jako zwrócenie uwagi na krytyczny problem i bezprecedensowe zachowanie kierownictwa, które nie powinno mieć nigdy miejsca".

(GDYJ, 06.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.