Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 27, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC wspiera dokumentalistę, który nie został wpuszczony do sejmu

Reżyser realizuje film dokumentalny "Dobra zmiana", w którym chce pokazać jak wygląda życie Polaków w czasach rządów PiS (screen: YouTube/ZK Studio)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zajęła się sprawą Konrada Szołajskiego, dokumentalisty i reżysera, który nie został wpuszczony do sejmu. Szołajski złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Konrad Szołajski realizuje film dokumentalny "Dobra zmiana", w którym chce pokazać, jak  wygląda życie Polek i Polaków w czasach rządów PiS. Wraz ze współpracownikami wnioskował o wydanie kart prasowych uprawniających do wstępu na teren parlamentu w grudniu 2017 i w kwietniu 2018 roku, jednak marszałek sejmu Marek Kuchciński odmówił. Według niego wydanie kart prasowych dokumentalistom nie było możliwe, ponieważ nie są oni dziennikarzami w rozumieniu Prawa prasowego.

- Naszym zdaniem odmowę wydania karty prasowej można zaskarżyć do sądu. Bez możliwości kontroli sądowej takiej decyzji Marszałka Sejmu gwarancje prawa do informacji i wolności prasy mogłoby mieć w parlamencie charakter iluzoryczny – tłumaczy Konrad Siemaszko, prawnik HFPC.

Sprawa Konrada Szołajskiego jest prowadzona w ramach realizowanego przez HFPC projektu pomocy prawnej dla dziennikarzy i blogerów. HFPC podkreśla, że należy wypracować przejrzyste zasady dostępu mediów do parlamentu i kontroli sądowej nad decyzjami Marszałka Sejmu tym zakresie.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało "Presserwis", że Konrad Szołajski i jego współpracownicy nie uzyskali kart wstępu do parlamentu, bo nie są dziennikarzami w rozumieniu Prawa prasowego.

Zdjęcia do filmu "Dobra zmiana" już się zakończyły, teraz rozpoczyna się praca przy postprodukcji. Twórcy dokumentu prowadzą zbiórkę społeczną w serwisie Odpalprojekt.pl, by zebrać brakujące środki. Chcą pozyskać 99 tys. zł. Dotychczas zebrano ponad 18 tys. zł.

(GDYJ, 27.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.