Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Wiadomości” o „nie” dla referendum w Senacie: PiS przegłosowany przez PO

Danuta Holecka powiedziała, że „senatorowie PiS głosowali za, bądź wstrzymali się od głosu” (screen wiadomosci.tvp.pl)

Środowe „Wiadomości” podały, że prezydencka propozycja dotycząca referendum w sprawie zmian w konstytucji została odrzucona w Senacie „głównie głosami Platformy Obywatelskiej”. Klub PiS liczy 63 senatorów, a PO 30.

Prowadząca główne wydanie „Wiadomości” w TVP Danuta Holecka powiedziała, że „senatorowie PiS głosowali za, bądź wstrzymali się od głosu”. Od takiego stwierdzenia zaczął się też materiał Jana Koraba o senackich rozstrzygnięciach w sprawie proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum. Także marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał w wyemitowanej wypowiedzi, że „żaden z senatorów PiS nie głosował przeciwko” inicjatywie prezydenta.

Senat nie wyraził zgody na referendum konstytucyjne 

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego w sprawie zmian w konstytucji. Od głosu wstrzymało się aż 50 senatorów PiS, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan oraz Jan Maria Jackowski.

W sumie za wyrażeniem zgody na referendum opowiedziało się tylko 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52.

W 63-osobowym klubie PiS w głosowaniu wzięło udział 59 senatorów. Jedynie 9 było za wnioskiem prezydenta, nikt nie był przeciw, 50 senatorów wstrzymało się od głosu, 4 nie głosowało.

W 30-osobowym klubie PO głosowało 27 senatorów - wszyscy byli przeciw, 3 senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek tłumaczyła, że w klubie "zwyciężyło myślenie techniczne", a rządząca partia poważnie potraktowała uwagi Państwowej Komisji Wyborczej.

(RAQ, PAP, 26.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef Fox News solidaryzuje się z dziennikarką CNN

Dziennikarka CNN nie została wpuszczona do Białego Domu na konferencję prezydenta USA i szefa KE (screen YouTube/CNN)

Dziennikarka CNN Kaitlin Collins nie została w środę wpuszczona do Białego Domu na konferencję prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Decyzję administracji prezydenta skrytykował m.in. szef stacji Fox News, która zwykle jest krytyczna wobec CNN.

Kilka godzin przed konferencją Collins pytała prezydenta o ujawnioną przez CNN nagraną rozmowę Trumpa z jego byłym prawnikiem Michaelem Cohenem, podczas której omawiano kwestię zapłacenia byłej modelce „Playboya”, z którą - według stacji - obecny prezydent miał mieć romans.

Sekretarz prasowa Białego Domu i szef komunikacji administracji prezydenta ocenili, że pytania dziennikarki były niestosowne i zakazali jej wstępu na konferencję.

Decyzję administracji Białego Domu skrytykował szef stacji Fox News Jay Wallace. „Mocno solidaryzujemy się z CNN w prawie do pełnego dostępu do informacji dla dziennikarzy w ramach wolnych i nieskrępowanych mediów” – napisał w oświadczeniu.

Dwa tygodnie temu doszło do podobnej sytuacji, gdy Donald Trump przebywał z wizytą w Wielkiej Brytanii. W trakcie wspólnego briefingu prasowego z premier Theresą May prezydent USA najpierw skrytykował dziennikarkę stacji NBC Kristen Welker, a następnie zignorował pytania od dziennikarza CNN, nazywając stację "fake news".

Dziennikarz Fox News John Roberts w swojej relacji powiedział wtedy, że nazwanie Welker "nieuczciwą" jest niesprawiedliwe. Z kolei w CNN – jak mówił – pracuje mnóstwo osób, które „z narażeniem życia dostarczają historie z całego świata”.

(PD, 26.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.