Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Media społecznościowe głównym źródłem fake newsów

Głównym źródłem fake newsów są media społecznościowe (fot. Pixabay.com)

Liderami wiarygodności są radio i prasa, a głównym źródłem fake newsów są media społecznościowe - wynika z raportu „Dezinformacja w sieci” przygotowanego przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. 

- Skupiliśmy się na rzetelności informacji, jakie pojawiają się w internecie i zjawisku fake news, pytając o opinie internautów, uczestników rynku i partnerów badania. Samo pojęcie fake news ograniczyliśmy w badaniu do pytań o „nieprawdziwe informacje z kraju i ze świata”, gdyż znaczenie tego nowego hasła jest wciąż enigmą – wyjaśnia Paweł Kolenda, dyrektor ds. badań IAB Polska.

Z raportu wynika, że internet jest najbardziej przydatnym kanałem komunikacji, wyróżniając się pod tym względem na tle pozostałych badanych mediów. Z perspektywy wiarygodności liderami okazują się radio i prasa, internet mieści się w drugiej grupie kanałów komunikacji. Na końcu zestawienia znalazła się telewizja.

Portale płacą cenę za clickbaity

 Głównym źródłem nieprawdziwych informacji rozprzestrzenianych w sieci są media społecznościowe – były wskazywane przez 58 proc. pytanych o środowiska internetowe, w których najczęściej zdarzało się im natrafić na nieprawdziwe informacje. Drugie miejsce (39 proc.) zajęły portale informacyjne. 

- W wynikach badania martwi opinia niemal 40 proc. respondentów, że za rozpowszechnianie fake newsów odpowiadają portale internetowe. To zapewne cena za clickbaity, adwertoriale czy content marketing oraz odprysk ogólnego zjawiska uznawania za prawdziwe jedynie przekazów zgodnych z przekonaniami czytającego – komentuje Krzysztof Fijałek, redaktor naczelny Interii.

Z badania IAB Polska wynika także, że najczęściej to sami internauci rozpowszechniają nieprawdziwe informacje w sieci. Częściej są to osoby nieznane badanym (58 proc.) niż grono znajomych (20 proc.). 

Jakość na ratunek

Eksperci rynku są zgodni co do tego, że kluczowe w walce z fake newsami jest wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa i pluralistycznych mediów informacyjnych, a także edukacja, rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i kompetencji cyfrowych, w szczególności przez młodych ludzi. 

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Europe (należy do niego IAB Polska) we współpracy z innymi organizacjami stworzył projekt kodeksu dobrych praktyk dotyczących dezinformacji online.

Podjęte działania mają na celu doprowadzenie do transparentności "ekosystemu reklamy internetowej". Projekt zakłada kontrolowanie treści, przy których umieszczane są reklamy, aby zmniejszyć dochody osób publikujących fake newsy. 

Badanie IAB Polska „Dezinformacja w sieci” zostało przeprowadzone wśród użytkowników internetu w wieku powyżej 15 lat w dniach 2 października – 5 listopada 2017 roku.

(PAZ, 21.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 21, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Transmisje meczów piłkarskiej II ligi w internecie, ale za opłatą

Dostęp do pojedynczego meczu kosztuje 12 zł (źródło: Facebook/TV.com.pl)

Serwis TVcom.pl od piątku transmituje w systemie pay-per-view, w jakości HD i z komentarzem, wszystkie mecze piłkarskiej II ligi w sezonie 2018/19.

Dostęp do pojedynczego meczu kosztuje 12 zł. Po kilku dniach od spotkania będzie je można obejrzeć bezpłatnie w archiwum.

Jak informuje dziennik „Sport”, obsługą techniczną transmisji zajmują się zewnętrzne firmy, a zadaniem klubów jest jedynie porozumienie się z przeciwnikiem w kwestii wyboru jednego z czterech wariantów realizacji.

W podstawowej opcji mecz będzie pokazywany z jednej kamery i obsługiwany przez jednego komentatora. Najbardziej rozszerzony wariant zakłada pięć kamer, studio meczowe oraz duet komentatorski.

Kluby mają zarabiać na transmisjach. Jeśli zysk ze sprzedaży dostępu do transmisji nie pokryje kosztów realizacji spotkania, to różnicę dopłaci stowarzyszenie 2 Liga Polska, które zrzesza kluby trzeciego szczebla rozgrywek. Na dodatkowe profity finansowe mogą liczyć kluby, których mecze będą cieszyły się największą popularnością.

Oprócz meczów II ligi, TVcom.pl transmituje też spotkania III i IV ligi piłkarskiej, a także rozgrywek koszykarskich, siatkarskich, futsalowych oraz w futbolu amerykańskim.

(PAZ, 21.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.