Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawie 9 mln widzów finału mundialu w TVP

W niedzielnym finale Francja pokonała Chorwację 4:2 (fot. Pixabay.com)

Średnio 3,15 mln widzów oglądało w TVP 1 i TVP 2 mistrzostwa świata w piłce nożnej. Do TVP Sport mundial przyciągnął średnio 931,7 tys. widzów. Finał przyciągnął do TVP 1 i TVP Sport 8,97 mln widzów.

Transmisje meczów w TVP 1 zgromadziły 3,9 mln widzów przy udziale w rynku na poziomie 33,76 proc. (w grupie komercyjnej 16-49 lat - 36,53 proc.). W TVP 2 spotkania śledziło 1,78 mln widzów, co przełożyło się na 17,56 proc. udziału w rynku (18,86 proc. w grupie komercyjnej). TVP Sport, transmitując mundial, osiągnął 8,46 proc. udziału (8,91 proc. w grupie komercyjnej).

Podczas mundialu najwięcej widzów przyciągnął mecz Polska-Kolumbia, rozegrany w niedzielę 24 czerwca o godz. 20. W TVP 1 i TVP Sport spotkanie oglądało łącznie 13,63 mln widzów, a z uwzględnieniem gości panelistów - 14,81 mln.

Finał turnieju Francja-Chorwacja w niedzielę 15 lipca o godz. 17 przyciągnął do TVP 1 i TVP Sport 8,97 mln widzów (z uwzględnieniem ceremonii zamknięcia - 8,42 mln).

Cztery lata temu mecze mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii (bez Polaków) w TVP 1 i TVP 2 oglądało średnio 2,97 mln widzów, a w TVP Sport - 195 tys. widzów. Finałowy mecz Niemcy-Argentyna zgromadził w TVP 1 i TVP Sport 10,49 mln.

Dane: Nielsen Audience Measurement.

(KOZ, 16.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze mówią o czarnej liście w TVP, telewizja zaprzecza

O czarnej liście w Telewizji Polskiej Cezaremu Łazarewiczowi powiedział pracownik TVP (screen: Facebook.com/Cezary Łazarewicz)

Dziennikarz Cezary Łazarewicz opisał na swoim profilu na Facebooku rozmowę z pracownikiem Telewizji Polskiej, który mówi, że w TVP jest czarna lista z nazwiskami osób, których nie można zapraszać do studia. O takiej liście w TVP mówią także dziennikarze innych redakcji. Telewizja Polska temu zaprzecza.

Cezary Łazarewicz napisał wczoraj na Facebooku, że zadzwonił do niego znajomy, pracownik TVP, który namawiał go do wypowiedzi przed kamerą. "Twardy jestem, ale trochę się łamię i po koleżeńsku podrzucam pomysł, że może by przepytał małżeństwo M. – on ma znaną twarz, ona – jest znaną pisarką. – Nie przejdą – mówi znajomy. – A ja przejdę? – dopytuję. – Sprawdziłem, na ciebie jest zgoda – odpowiada znajomy reporter TVP. – Nie ma cię na czarnej liście" – pisze Łazarewicz.

Zadzwoniliśmy do Łazarewicza: – Nie mogę powiedzieć nic więcej, bo gdybym podał nazwisko tej osoby, toby wyleciała następnego dnia z telewizji. Zdziwiłem się, że jak dziennikarz idzie do bohatera, z którym chce rozmawiać, to musi to zatwierdzić jakiś politruk. Ja się mam za przyzwoitego człowieka i uważam, że na takiej liście powinienem być z innymi przyzwoitymi ludźmi – dodaje Łazarewicz.

Ujawnił, że podobna sytuacja z TVP spotkała publicystę "Polityki" Daniela Passenta, co ten potwierdza. Zadzwonił do niego dziennikarz i zapytał, czy może zacytować w swoim programie felieton Passenta, ale bez podania jego nazwiska, bo "mu nie puszczą". – Miałem taki przypadek. Nie chciałbym tego zawężać wyłącznie do telewizji, bo chodzi w ogóle o media publiczne. Mnie to przypomina PRL, kiedy też nie mogliśmy wymieniać pewnych nazwisk osób związanych z opozycją czy niektórych pisarzy – mówi nam Passent.

O tym, że w Telewizji Polskiej istnieje czarna lista, pisali na Twitterze w ostatnich miesiącach dziennikarze innych redakcji. W kwietniu publicysta tygodnika "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha napisał, że w TVP istnieje "czarna lista dziennikarzy, których się wyrzuca i nie zaprasza. Co za hipokryzja". Witold Gadowski, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, na początku czerwca napisał: "Właśnie w TVP Info pojawił się zakaz zapraszania mnie do dyskusji i komentowania. Czyj?".

Zespół rzecznika TVP przesłał nam e-mail, w którym zapewnia, że w TVP nie istnieje żadna czarna lista, a doniesienia na ten temat są nieprawdą.

(GDYJ, 17.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.