Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 14, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wszczęto śledztwo w sprawie pikiety przed Radiem Maryja

Ojciec Tadeusz Rydzyk skończył 3 maja 73 lata ((fot. Piotr Drabik / Flickr.com / lic. CC BY 2.0)

Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła śledztwo w sprawie pikiety, zorganizowanej 3 maja przez feministki przed siedzibą Radia Maryja. 

Śledztwo będzie prowadzone pod kątem obrazy uczyć religijnych, przestępstwa prywatno-skargowego znieważenia i zniesławienia dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, a także zostanie sprawdzone, czy nie doszło do przestępstw na tle wyznaniowym.

Akcja "Chryja pod Radiem Maryja" została zorganizowana przed rozgłośnią przez środowiska feministyczne w dniu 73. urodzin założyciela i dyrektora toruńskiej rozgłośni.

Jedną z zawiadamiających o możliwości popełnienia przestępstwa była posłana PiS Anna Sobecka. W zawiadomieniu wskazała m.in., że w trakcie pikiety wielokrotnie zniesławiono o. Rydzyka, rozpowszechniając treści mogące go pozbawić zaufania niezbędnego do prowadzenia pracy duszpasterskiej i pełnienia funkcji dyrektora Radia Maryja, a także wielokrotnie znieważono redemptorystę z powodu jego przynależności wyznaniowej.

Inicjatorami manifestacji 3 maja przed siedzibą Radia Maryja były: Manifa Toruńska, Fundacja Nie Tylko Matka Polka, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa oraz przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób.

Uczestnicy zgromadzenia sprzeciwiali się działalności o. Rydzyka zarzucając mu m.in. pobudki polityczne i ekonomiczne, a nie religijne. Wystąpienia niektórych osób przybierały formę życzeń urodzinowych - założycielowi Radia Maryja życzono m.in. - "gdy nastąpią prawdziwe rządy prawa i sprawiedliwość" - rozliczenia działalności Radia Maryja, TV Trwam i o. Rydzka m.in. w zakresie przyznawanych temu środowisku dotacji państwowych.

(PAP, 14.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Filip Rdesiński odchodzi z Radia Poznań

Filip Rdesiński był szefem poznańskiej rozgłośni od marca 2016 roku (Screen: YouTube.com/Radio Poznań)

Z Radia Poznań po ponad dwóch latach odchodzi prezes Filip Rdesiński.

- Złożyłem rezygnację. Przechodzę do innych zadań - mówi Filip Rdesiński. Nie chce podać szczegółów. Pierwsza o jego decyzji napisała poznańska "Gazeta Wyborcza".

Filip Rdesiński prezesem Radia Merkury (zmienił nazwę stację na Radio Poznań) został w marcu 2016 roku. Z rozgłośni zwolnił doświadczonych dziennikarzy, m.in. Agnieszkę Gulczyńską i Wojciecha Biedaka.

Rdesiński wcześniej pracował m.in. w "Gazecie Polskiej" i serwisie Niezalezna.pl. Prezesem Radia Merkury był już w 2010 roku, za poprzedniej władzy PiS w mediach publicznych. W 2011 roku Rdesiński kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu - nie dostał się do parlamentu.

(KOZ, 16.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo