Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Claude Lanzmann, reżyser filmu dokumentalnego "Shoah"

Claude Lanzmann najbardziej zasłynął filmem "Shoah" (Screen: Youtube.com/Criterion Collection)

W wieku 92 lat zmarł francuski reżyser, dokumentalista i reżyser Claude Lanzmann. Największy rozgłos przyniósł mu film dokumentalny "Shoah".

Dziewięciogodzinny obraz z 1985 roku opowiada o zagładzie Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski. Lanzmann otrzymał za niego wiele nagród, m.in. Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) i Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Był przyjacielem filozofa Jean-Paula Sartre'a i partnerem filozofki, pisarki i feministki Simone de Beauvoir. Przez wiele lat Lanzmann był redaktorem naczelnym lewicowego czasopisma "Les Temps Modernes", założonego przez Sartre'a i de Beauvoir. Wykładał na European Graduate School w Saas-Fee w Szwajcarii. W 2013 otrzymał Honorowego Złotego Niedźwiedzia za dorobek twórczy na festiwalu Berlinale. 

(LL, 05.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Dziennik Łódzki" pod względem sprzedaży wyprzedził "Dziennik Bałtycki"

(fot. Pixabay.com)

W maju do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się dzienników regionalnych awansował "Dziennik Łódzki", który wyprzedził "Dziennik Bałtycki" - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Najlepiej sprzedającym się dziennikiem regionalnym w maju była "Gazeta Pomorska" - jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła 29 249 egz. i była o 10,42 proc. niższa niż w maju 2017 roku. Na drugim miejscu był "Dziennik Zachodni" – 25 915 egz. (spadek o 16,48 proc.), a na trzecim "Głos Wielkopolski" – 21 490 egz. (spadek o 10,03 proc.).

W pierwszej piątce znalazły się też "Express Ilustrowany" – 17 237 (spadek o 16,24 proc.) i "Dziennik Łódzki" - 15 256 egz. (spadek o 8,61 proc.).

Wszystkie tytuły należą do Polska Press Grupy. 

(JOK, 06.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.