Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł Claude Lanzmann, reżyser filmu dokumentalnego "Shoah"

Claude Lanzmann najbardziej zasłynął filmem "Shoah" (Screen: Youtube.com/Criterion Collection)

W wieku 92 lat zmarł francuski reżyser, dokumentalista i reżyser Claude Lanzmann. Największy rozgłos przyniósł mu film dokumentalny "Shoah".

Dziewięciogodzinny obraz z 1985 roku opowiada o zagładzie Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski. Lanzmann otrzymał za niego wiele nagród, m.in. Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) i Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych.

Był przyjacielem filozofa Jean-Paula Sartre'a i partnerem filozofki, pisarki i feministki Simone de Beauvoir. Przez wiele lat Lanzmann był redaktorem naczelnym lewicowego czasopisma "Les Temps Modernes", założonego przez Sartre'a i de Beauvoir. Wykładał na European Graduate School w Saas-Fee w Szwajcarii. W 2013 otrzymał Honorowego Złotego Niedźwiedzia za dorobek twórczy na festiwalu Berlinale. 

(LL, 05.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.