Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 05, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska wersja Wikipedii znów działa

(fot.Pixabay.com)

W czwartek przed godz. 13 ponownie zaczęła działać polska wersja Wikipedii. Tym samym o ok. 2 godziny skrócono protest przeciwko przeciw nowej dyrektywie UE o ochronie praw autorskich. Ma to związek z decyzją Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w czwartek stanowisko komisji prawnej PE ws. dyrektywy.

"Cele protestu zostały osiągnięte, a jego dalsze prowadzenie byłoby zbędnym utrudnieniem dla tysięcy osób, które codziennie sięgają do Wikipedii w poszukiwaniu informacji, potrzebnych im do nauki, pracy czy rozwijaniu swoich pasji. A wikipedyści i wikipedystki nie mogłyby zająć się pracą merytoryczną nad nowymi i rozbudowanymi hasłami" - wyjaśnia Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska cytowana w komunikacie przesłanym PAP. Wyraziła nadzieję, że już nigdy nie pojawi się zagrożenie, które zmusi wikipedystów do tak radykalnej formy protestu.

Na znak protestu przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, polska Wikipedia została wyłączona w środę kilka minut po godz. 15. Pierwotnie zakładano, że na 24 godziny, ostatecznie zakończono akcję po 22 godzinach. Przez ten czas zamiast artykułów encyklopedycznych wyświetlała się informacja o zagrożeniach, które nosiły omawiane zmiany w reformie prawa autorskiego, apel do europosłów o ich odrzucenie oraz do czytelników o wsparcie protestu poprzez kontakt z europosłami.

Z tego samego powodu w środę nie działały hiszpańska i włoska wersja językowa Wikipedii.

W czwartek Parlament Europejski odrzucił w czwartek stanowisko komisji prawnej PE ws. reformy prawa autorskiego. Jeśli stanowisko zostałoby przegłosowane, stałoby się oficjalnym mandatem negocjacyjnym PE do rozmów nad ostatecznym kształtem przepisów z krajami członkowskimi.

Odrzucenie stanowiska komisji oznacza, że sprawa będzie ponownie dyskutowana na sesji plenarnej PE we wrześniu.

Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Cel to walka m.in. z piractwem. Kontrowersje wywołują zwłaszcza dwa artykuły tej dyrektywy: art. 11, który dotyczy praw wydawców publikacji prasowych, oraz art. 13, który mówi o odpowiedzialności platform internetowych za objętą prawami autorskimi treść.

(PAP, 05.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Amazon chce kupić kolejne prawa do europejskiej piłki nożnej

(fot. Pixabay.com)

Koncern internetowy Amazon prowadzi rozmowy w sprawie zakupu pakietu hiszpańskich praw medialnych do transmisji meczów piłkarskiej La Liga - podał dziennik "La Informacion".

Według gazety Amazon negocjuje przejęcie pobocznego, niesprzedanego jeszcze pakietu praw. Główne pakiety zostały przejęte już przez koncern telekomunikacyjny Telefónica i grupę medialną Mediapro.

W czerwcu Amazon przejął brytyjskie prawa streamingowe do spotkań angielskiej Premier League. Umowa obowiązuje przez trzy sezony, począwszy od sierpnia 2019 roku. W ramach porozumienia użytkownicy platformy Amazon Prime zyskają dostęp do bezpośrednich transmisji z 20 spotkań w każdym sezonie.

(LL, 06.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.