Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 03, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura odmawia śledztwa w sprawie utrudniania dziennikarzom wstępu do sejmu

Na protest przed sejmem zorganizowany przed sejmem w maju przyszło ok 20 dziennikarzy (fot. Grzegorz Dyjak)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła dziennikarzom wszczęcia śledztwa w sprawie utrudniania im wstępu do sejmu, gdy protestowały tam osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Dziennikarze zapowiadają, że będą się odwoływali od tej decyzji.

W kwietniu 2018 roku, gdy w sejmie rozpoczął się protest, marszałek sejmu Marek Kuchciński ograniczył wstęp do budynku parlamentu osobom, które nie miały stałych przepustek. Utrudniało to prace dziennikarzom, którzy wchodzili tam zwykle na podstawie przepustek jednorazowych.

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli Ewa Siedlecka z „Polityki”, Daniel Flis z Oko.press (obydwoje 11 maja) i Fundacja Press Club Polska (15 maja 2018 roku).

Ewa Siedlecka wskazała, że została pozbawiona nie tylko możliwości wejścia na teren sejmu w celu wykonywania obowiązków zawodowych i obywatelskiego prawa wstępu, ale też możliwości ubiegania się o ten wstęp - mimo, że gwarantuje to prawo prasowe i konstytucja. W jej ocenie marszałek sejmu Marek Kuchciński naruszył zakaz utrudniania prasie zbierania krytycznych materiałów, a także Ustawę o dostępie do informacji publicznej. Według Ewy Siedleckiej marszałek sejmu działał nie tylko na jej szkodę, ale i na szkodę interesu publicznego.

Press Club Polska podkreślał, że decyzja marszałka naruszała swobodę wykonywania zawodu przez większość dziennikarzy, uniemożliwiając im relacjonowanie prac sejmu i senatu, także komisji i podkomisji. Organizacja wskazała, że dziennikarze nie mogli spotykać się z parlamentarzystami i osobiście pozyskiwać informacji na temat pracy oraz wydarzeń w jednej z najważniejszych instytucji państwowych w Polsce, a następnie przekazywać tych informacji opinii publicznej.

Daniel Flis w swoim zawiadomieniu argumentował natomiast, że przez wstrzymanie wydawania dziennikarzom przepustek mogło dojść do nieudostępnienia informacji publicznej i niedopełnienia obowiązków służbowych, polegającego na niewydaniu jednorazowej przepustki.

Prokuratura: nie ma sprawy

Prokurator Magdalena Kołodziej w uzasadnieniu decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa napisała, że w wyjątkowych wypadkach, podyktowanych względami organizacyjnymi lub bezpieczeństwa, możliwe jest ograniczenie wstępu do sejmu. „Odnosząc się do powyższego należy przychylić się do stanowiska wyrażonego w jednym z komunikatów opublikowanych przez Centrum Informacyjne Sejmu, w którym wskazano, iż wielotygodniowy protest kilkunastu osób, w tym osób niepełnosprawnych, w sposób bezsporny można zakwalifikować jako wyjątkowy przypadek, uzasadniony względami bezpieczeństwa lub względami organizacyjnym” - czytamy w dokumencie prokuratury. „W omawianym przypadku Kancelaria Sejmu znalazła się w nadzwyczajnej sytuacji, gdyż jako administrator obiektu, w którym odbywa się akcja protestacyjna, zobowiązana była podjąć wszelkie działania by pobyt osób niepełnosprawnych i ich opiekunów był dla nich możliwie nieuciążliwy, zaś z drugiej spoczywał na niej obowiązek zapewnienia w tym czasie prawidłowego i sprawnego funkcjonowania Parlamentu” - dodano w uzasadnieniu decyzji o niewszczynaniu śledztwa.

Ograniczenia wstępu do budynku parlamentu trwały od 25 kwietnia do 27 maja 2018 roku. Dziennikarze w tym czasie organizowali protesty przed sejmem.

Marcin Lewicki z Press Club Polska zapowiedział, że jego organizacja złoży do sądu zażalenie na postanowienie prokuratury.

(MAK, 03.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 03, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Rosji dziennikarze mogą zostać „zagranicznymi agentami”

(fot. Pixabay)

Deputowani rosyjskiej Dumy Państwowej, zaproponowali, by dziennikarze współpracujący z mediami uznanymi za "pełniące funkcję zagranicznego agenta" sami mogli być uznawani za "zagranicznych agentów". Duma pracuje nad odpowiednimi poprawkami.

Zgodnie z propozycjami za "zagranicznych agentów" mogą być uznane nie tylko podmioty i osoby fizyczne, rozpowszechniające materiały mediów - "zagranicznych agentów", ale też osoby, które za wynagrodzeniem biorą udział w tworzeniu tych materiałów. Takie osoby, np. dziennikarze pracujący w mediach, których przychody pochodzą z zagranicy, będą musiały oznaczać swoje materiały adnotacją o statusie "zagranicznych agentów" i regularnie składać sprawozdania ze swej działalności.

W Rosji obowiązuje obecnie ustawa umożliwiająca uznanie za "zagranicznych agentów" media otrzymujące pieniądze z zagranicy. Wzorem dla tego rozwiązania było wcześniejsze prawo o organizacjach pozarządowych "pełniących funkcje zagranicznego agenta".

Do tej pory przepisy o "zagranicznych agentach" zastosowano wobec mediów amerykańskich - Głosu Ameryki, Radia Swoboda i kilku związanych z nimi projektów medialnych. Jednak przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że mogą dotyczyć wielu firm medialnych.

(PAP, MAK, 03.07.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.